25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Galaţi, campioană naţională la aeromodele

În perioada 27-29 mai, la Sânpetru, lângă Braşov, a avut loc Campionatul Naţional de aeromodele semimachete clasa F4B. La startul competiţiei s-au prezentat 10 sportivi în proba individuală şi 5 la echipe. CSU Galaţi a făcut legea şi a cucerit toate medaliile puse la bătaie de federaţia de specialitate. Podiumul individual a fost în întregime gălăţean: 1. Daniel Vartolomei, campion naţional şi medalie de aur; 2. Adrian Pârvu, vicecampion naţional, medalie de argint; 3. Ştefan Anton, medalie de bronz. Logic, titlul naţional în proba pe echipe a fost adjudecat de CSU Galaţi.
Altfel, la sfârşitul acestei luni, mai exact în perioada 26 iunie - 3 iulie, la Constanţa este programat Campionatul Naţional de Navomodele machete, unde clubul nostru va fi reprezentat de sportivii Daniel Ciosu, Marian Hârţan, Robert Stamate şi Adrian Burlacu, care vor concura cu 23 de modele. De subliniat faptul că precedentele două ediţii au fost găzduite de oraşul nostru şi au îmbogăţit vitrina clubului gălăţean cu foarte multe medalii de aur, argint şi bronz.