27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Danubius a învins pe Minaur şi în proporţie de 99,99% va continua în Ligă

În cea de-a doua zi a turneului de baraj pentru promovarea-menţinerea în Liga Naţională de handbal feminin s-au jucat meciurile cheie. În prima partidă s-au întâlnit CSM Unirea Slobozia şi Dinamo Bucureşti şi după un meci aprig disputat ialomiţencele şi-au adjudecat victoria, scor final 19-17, şi implicit locul în eşalonul de elită şi în sezonul viitor.
Pentru noi, gălăţenii, a urmat meciul pe care l-am aşteptat cu sufletul la gură, în care CSU Danubius a întâlnit pe Minaur Baia Mare. Miza a fost uriaşă, echipa învingătoare asigurându-şi biletul pentru Liga Naţională. Sprijinite moral deocamdată de pe bancă de Daciana Balaban, echipată şi gata să revină pe teren după operaţia suferită la finalul anului trecut, fetele noastre au fost minunate, au strâns rândurile şi au demonstrat că locul lor este pe prima scenă a handbalului românesc. Echilibrul s-a menţinut doar în primul sfert de oră, după care echipa condusă de Valeriu Costea a marcat de patru ori consecutiv, s-a descătuşat şi meciul a devenit o formalitate. CSU Danubius, care a fost încurajată de un grup de suporteri inimoşi, a mărit viteza după pauză şi cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj din sala „Kati Szabo” din Sf. Gheorghe s-a înregistrat în min. 55: 26-18. Rezultat final: CSU Danubius Galaţi - Minaur Baia Mare 26-20 (12-8). Lotul trecut pe foaia oficială: Emilia Anghel, cu intervenţii foarte bune printre care patru aruncări de la 7 metri, Laura Bujoiu - Cristina Marcu, Cosmina Cozma (9 goluri), Mădălina Conache (2), Denisa Şelever (4), Daciana Balaban, Nataşa Krnic (1), Andreea Taivan, Ramona Urse (1), Andreea Chiricuţă (2), Dajana Jovanovska (4), Elena Livrinikj, Ştefania Florea (2), Nicoleta Vlad (1). Astăzi echipa noastră întâlneşte HM Buzău.