27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea Galaţi, dublă victorie în Liga Mol

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit sâmbătă seara confruntarea CSM Dunărea Galaţi - Fehervari Titanok din cadrul Ligii Mol la hochei pe gheaţă. Prima repriză s-a terminat la egalitate, oaspeţii au deschis scorul şi gălăţenii au revenit pe tabelă prin Szocs ajutat de Bushbacher. CSM Dunărea a făcut o repriză a doua de senzaţie. Tamaş şi Rusnak, din pasa lui Donika au dus scorul la 3-1, recitalul a continuat şi Bushbacher (Rusnak) şi dubla lui Donika au mărit diferenţa la 6-2. Echipa din Ungaria nu a renunţat, a marcat de trei ori consecutiv şi a adus emoţii în tribună. Echipa gălăţeană a trebuit să suporte două eliminări, Fehervari a scos portarul şi a forţat egalarea dar Bushbacher, după ce a primit pucul de la portarul Lakosil, a adus liniştea şi a înscris în poarta goală golul unei victorii care aduce speranţe la calificarea în play-off.  Rezultat final: CSM Dunărea - Fehervari 7-5 (1-1, 5-2, 1-2). Antrenorul Marius Trandafir a folosit lotul: Vlastimil Lakosil, Bogdan Popa-portari; Tamas Nandor, Tomas Devecka-Rastislav Gaspar- Ondrej Rusnak, Vitali Donika-linia I; Attila Goga, Ede Mihaly - Szabolcs Szocs- Phil Bushbacher, Levente Lorincz- linia a II-a; Botond Flinta, Zsombor Pal-Adrian Irimia-Anton Cristian Popa, Zoltan Pal - linia a III-a; Alexandru Ionuţ Munteanu, Bogdan Neagoş - linia a IV-a. CSM Dunărea a câştigat vineri seara şi disputa cu Dunaujvarosi Acelbikak (DAB Docler), scor 4-3 după prelungiri, cu un gol de aur reuşit de Phil Bushbacher. Campioana României din ultimele două ediţii de campionat ocupă locul IX în clasament cu 18 puncte.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...