25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea are nevoie de o victorie la Braşov

Cel de-al doilea joc din play-off-ul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă programat marţi seară între CSM Dunărea şi ASC Corona 2010 Braşov nu a mai avut deznodământul aşteptat de suporterii gălăţeni prezenţi în tribune. Campionii en-titre au început în forţă, ca şi în ziua precedentă, şi au condus cu 3-1 la începutul celei de-a doua reprize. Din păcate, din acest moment, dunărenii s-au blocat pur şi simplu, braşovenii au profitat de căderea fizică a adversarilor, au restabilit egalitatea şi au controlat cu autoritate ultima repriză, asigurându-şi victoria. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - ASC Corona 2010 Braşov 3-6 (2-1, 1-2, 0-3). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Krajci (Goga, Pal), Ryabenko (Chernenko, Nimenko), Nimenko (Chernenko). Scorul general a devenit 1-1. Suspansul continuă, următoarele două partide fiind programate la Braşov astăzi şi mâine, de la ora 18.30. Gălăţenii au nevoie de cel puţin o victorie dacă vor să-şi apere titlul cucerit anul trecut. Se califică în finală echipa care reuşeşte trei victorii. La scorul general de 2-2, meciul decisiv se va desfăşura la Galaţi, pe 20 martie, de la ora 18.30.