15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a făcut primul pas spre event

Divizia A1 la volei masculin a programat luni partidele primei runde din play-off-ul 1-4. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit partida CSM Arcada Galaţi - SCMU Craiova. După un prim set liniştit adjudecat clar de campionii României, meciul s-a încins. Craiovenii au răbufnit, au revenit în joc şi au restabilit egalitatea la a patra minge de set, după ce anterior gălăţenii au irosit una de 2-0. Soarta confruntării s-a decis în cel de-al treilea set, unul foarte tensionat, pe muchie de cuţit. Oltenii, foarte arţăgoşi şi tensionaţi, au irosit şase mingi de 2-1, fiind preocupaţi mai mult să protesteze la deciziile arbitrilor, „capul răutăţilor”, antrenorul Dănuţ Pascu a fost sancţionat cu cartonaş roşu la scorul de 21-23, gălăţenii au profitat la maxim şi într-un final incendiar, cu Sobirov şi Raţă în prim plan, s-au impus cu 33-31.
Scăpaţi cu faţa curată dintr-un moment dificil, băieţii lui Sergiu Stancu s-au descătuşat, Sestan şi Butnaru au făcut legea în ultimul set şi au obţinut o victorie grea de trei puncte. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - SCMU Craiova 3-1 (15, -25, 31, 14). Echipa gălăţeană a început cu formula: Rangel, Sestan, Talpă, Raic, Bala, Sobirov - Kantor, libero. Au mai intrat: Toro, Raţă, Butnaru, Teleleu, Darlaczi. În cealaltă partidă din grupa 1-4: Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti 1-3. Situaţia din clasament se prezintă astfel: 1. CSM ARCADA GALAŢI 65 puncte, 2. Dinamo Bucureşti 56 p, 3. Steaua Bucureşti 55 p, 4. SCMU Craiova 53 p. Etapa viitoare, CSM Arcada va întâlni Steaua, pe 28 martie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 19.00.

Sursa foto: Sportul Ilustrat