25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cristian Vorovenci a adus bronzul de la Istanbul

La sfârşitul săptămânii trecute, la Istanbul s-au desfăşurat Campionatele Balcanice Indoor de atletism. România a fost prezentă cu o delegaţie formată din 26 de sportivi şi s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe medalii cu un total de 18: 7 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz. Printre tricolori s-a aflat şi Cristian Vorovenci, atlet cu dublă legitimare CSU Galaţi - Ştiinţa Municipal Bacău, care a obţinut medalia de bronz cu ştafeta României de 4x400 metri. Cristi a concurat şi în proba de 1500 metri unde s-a clasat pe locul VII. Pe plan intern, la Piteşti a avut loc un concurs de selecţie pentru Balcaniada de Cros. CSU Galaţi a fost reprezentat de patru sportivi: Cristiana Frumuz Ghiţă, Mihaela Petrea, Ciprian Suhanea şi Ionuţ Enache. Pronosticurile au fost confirmate şi Cristiana şi Ciprian, la seniori respectiv Mihaela, la tineret, vor reprezenta România la Balcaniada de cros care este programată pe 12 martie în Serbia. Cu siguranţă vitrina clubului gălăţean se va îmbogăţi după această competiţie.