Baschetbaliştii de la CSM Galaţi sunt invincibili de trei meciuri

Echipa gălăţeană pregătită de Florin Nini a primit joi seara în sala Polivalentă Dunărea vizita celor de la Steaua Bucureşti, într-o partidă restanţă din cea de-a treia etapă a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Chiar dacă nu i-a putut folosi pe Galbreath Jr. şi Pesic, care nu erau legitimaţi la data la care a fost programat iniţial jocul, CSM Galaţi a început foarte bine şi a câştigat primul sfert cu 19-11. Oaspeţii nu s-au predat, au controlat sfertul doi şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două posesii, 37-33. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa noastră, Ciotlăuş, Milon, Ferguson-Masters & Co au început cursa de urmărire, au reuşit un sfert patru perfect şi au obţinut o victorie muncită şi meritată. Rezultat final: CSM Galaţi - Steaua Bucureşti 76-69 (19-11, 14-26, 18-17, 25-15).
Staff-ul tehnic al echipei gălăţene, Florin Nini, Milos Pesic, Cătălin Ştefănescu, a început cu formula: Milon 22 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Stan (3 p, 4, 0, 0); Ciotlăuş (18 p, 8, 2, 2); Sturanovic (8 p, 6, 1, 2); Ferguson-Masters (15 p, 3, 8, 4). Au mai intrat: Brewton (10 p, 1, 4, 1), Vlad. După seria de trei victorii consecutive, CSM Galaţi urcă pe locul 14 în ierarhia LNBM. Echipa noastră va disputa în perioada rămasă până la finalul anului dubla cu Athletic Constanţa, pe 27 decembrie, în deplasare, respectiv 30 decembrie, la Galaţi, învingătoarea urmând să obţină un bilet pentru Final Four-ul Cupei României.