24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada va juca finala pentru locul cinci şi Challenge Cup
Duelul CS Arcada Galaţi - Unirea Dej, din play-off-ul (grupa 5-8) Diviziei A1 la volei masculin a avut nevoie de trei episoade. Chiar dacă au acceptat să joace toate meciurile la Galaţi, dejenii şi-au vândut scump pielea şi au dat mari emoţii suporterilor gălăţeni. Unirea a câştigat surprinzător primul meci, dar lucrurile au intrat pe făgaşul normal şi Arcada a restabilit egalitatea. În aceste condiţii, partida decisivă a avut loc luni seara în sala Polivalentă Dunărea. Tensiunea a continuat, oaspeţii şi-au adjudecat primul set în prelungiri, dar văzând că gluma se îngroaşă, echipa gălăţeană a apăsat pedala de acceleraţie şi şi-a demonstrat valoarea superioară şi a câştigat absolut meritat. Rezultat final: Arcada - Unirea Dej 3-1 (-26, 17, 19, 15). Antrenorii Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au folosit formula: Bartha, Dumitrache, Paşcan, Zupanc, Cosici, Radovici - Cristudor, libero. Arcada va juca finala pentru locul cinci, care foarte probabil va aduce şi calificarea în Challenge Cup, cu învingătoarea din confruntarea Ştiinţa Explorări Baia Mare - CSM Bucureşti (scor general 0-1). Se va juca după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri”: 18 şi 19 aprilie la Galaţi, 25 şi 26 aprilie, în deplasare şi, dacă va fi cazul meciul decisiv va avea loc în oraşul de la Dunăre pe 30 aprilie.