24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a fost „ajutată” să piardă la Şimleu dar a rămas pe locul cinci

Divizia A 1 la volei masculin a programat sâmbătă partidele ultimei etape din sezonul regulat. CS Arcada Galaţi a jucat la Şimleu Silvaniei cu echipa locală Phoenix. Partida a fost încrâncenată din cauza mizei. Gălăţenii, pentru a fi siguri de locul cinci şi un culoar favorabil în play-off, aveau nevoie de un punct, iar gazdele pentru a urca pe locul nouă, de o victorie de trei puncte. Primele trei seturi au fost pe muchie de cuţit. Arcada s-a aflat la timonă în a doua jumătate a primului set, dar a pierdut în prelungiri după ce a irosit şase mingi să conducă cu 1-0. Istoria s-a repetat şi în actul al doilea, echipa gălăţeană a condus mult timp pe tabela de marcaj: 3-6, 6-11, 12-17, dar a cedat din nou în prelungiri. Apoi, Phoenix, împinsă de la spate de brigada de arbitri, a irosit trei mingi de 3-0 şi au prelungit agonia, dar şi-au revenit repede, atingându-şi obiectivul. „Un meci nebun, încrâncenat, cu o presiune şi o tensiune mare. Arbitrii au contribuit din plin prin multe decizii eronate care ne-au deavorizat evident. În setul trei, la scorul de 24-23, am făcut punctul egalizator, pe care ni l-au retras apoi la protestele publicului. Am retras echipa de pe teren în semn de protest, dar am revenit şi ne-am văzut de treabă. Din păcate, în finalul setului doi, l-am pierdut pe Zupanc, care a suferit se pare o entorsă, angrenajul nu ne-a funcţionat aşa cum trebuie şi am pierdut. Continuăm lupta şi vrem să ne păstrăm locul cinci la finalul play-off-ului”, ne-a declarat antrenorul secund Nicu Harabagiu. Rezultat final: Phoenix Şimleu Silvaniei - Arcada Galaţi 3-1 (29, 25, -27, 20). Formula folosită de echipa gălăţeană: Bartha, Dumitrache, Cristudor, Zupanc (Paşcan), Cosici, Radovici - Ghimeş, libero. Au mai intrat: Cerşemba şi Dragomir. Arcada a terminat sezonul regulat pe locul cinci cu 32 de puncte şi va juca în faza play-off (grupa 5-8) cu Unirea Dej, după sistemul cel mai bun din trei partide. Primul meci va avea loc pe 21 martie la Galaţi, pe 28 martie se joacă la Dej şi, dacă va fi cazul, meciul 3 va avea loc pe 1 aprilie în oraşul de la Dunăre.