Revista Repere Medicale vă invită să participaţi la conferinţa „Tuberculoza – Provocări, Abordare, Conduită”, ocazie cu care marcăm Ziua Mondială a Tuberculozei (24 martie). Evenimentul va avea loc pe 28 martie 2025, ora 10, la Sala de Spectacole a Centrului Cultural Dunărea de Jos din Galaţi.
Evenimentul va adresa subiecte de actualitate legate de tuberculoză, o problemă majoră de sănătate, şi va include prezentări din partea unor specialişti de renume în domeniu. Participanţii vor avea ocazia să înţeleagă mai bine provocările legate de diagnosticarea şi tratamentul acestei afecţiuni, precum şi strategiile actuale de abordare a bolii.
Înscrierea se poate face la 0745524799 sau pe pagina de Facebook Repere Medicale.
De asemenea, pentru a sprijini prevenirea şi diagnosticarea precoce a afecţiunilor pulmonare, Clinica ReumaDiagnistic Galaţi oferă GRATUIT, în perioada 01.03 – 15.04.2025, un test funcţional de tip respirator (spirometrie), în cadrul consultaţiei de pneumologie. Acest test este esenţial pentru evaluarea funcţiei pulmonare şi poate ajuta la identificarea unor posibile probleme respiratorii, inclusiv tuberculoza.
Vă aşteptăm cu interes să vă alăturaţi acestui eveniment dedicat informării şi educaţiei în domeniul sănătăţii respiratorii!