20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă la prânz partida dintre echipele feminine CSU Galaţi şi Rapid Bucureşti, contând pentru ultima etapă a play-off-ului Diviziei A2. După victoria lejeră obţinută în urmă cu o săptămână la Bucureşti, giuleştencele au intrat decise să tranşeze repede şi jocul retur. Primul set a fost la discreţia oaspetelor. Din setul doi, fetele pregătite de Ileana Berdilă au început să dea o replică mai consistentă, dar, din nou, în final şi-au făcut apariţia greşelile neforţare, care le-au costat. Abia în setul trei, echipa gălăţeană, în ciuda tinereţii lotului, ne-a arătat de ce este în stare. La scorul de 9-10, a intrat la serviciu Ioana Ştefu, care a prins o serie senzaţională de patru aşi, Ana Maria Berdilă a atacat fulgerător din ambele linii, cu puncte importante, Flori Alexandru şi Ruxandra Dănăilă au prins vreo 2-3 blocaje ermetice şi CSU a condus cu 20-16, 22-19 şi 23-22. Din păcate, lipsa de experienţă şi prestaţia sub orice critică a unora dintre jucătoare, care nu au ajutat mai deloc echipa în acest sezon, le-a împiedicat pe fetele noastre să-şi adjudece setul de onoare. Este adevărat că Rapidul are o echipă superioară, dar, la 1-2 la seturi, meciul ar fi putut lua o întorsătură neaşteptată. Rezultat final: CSU Galaţi - Rapid Bucureşti 0-3 (16-25, 22-25, 24-26). Formula folosită de echipa gălăţeană: Ioana Ştefu, Ana Maria Berdilă, Bianca Rusu (Ioana Stoica), Cristina Botezatu, Oana Oprea (Florina Alexandru), Ruxandra Dănăilă, Mirela Bobaru -libero. Ca o concluzie, CSU a făcut un sezon în care putem spune că şi-a depăşit condiţia.