20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul II a scăpat victoria în prelungiri iar Poli a pierdut la Roman şi a preluat lanterna
Liga a III-a a programat vineri partidele celei de-a XX-a etape. La Galaţi, pe terenul de la baza sportivă „Zoltan David”, s-a disputat partida Oţelul II - Cetatea Tg. Neamţ. Oţelarii cei mici au dominat partida şi, firesc, au marcat primii, prin Benga, care a transformat un penalti, după o jumătate de oră de joc. Apoi băieţii lui Damian Băncilă au mai ratat ocazii prin „veteranul” Frunză, Chipirliu sau Agaspahici. Din păcate, fotbalul este nedrept şi, atunci când nimeni nu se mai aştepta, lanterna, formaţie antrenată de fostul portar al Oţelului, Stelică Bordeianu, a restabilit egalitatea în cel de-al treilea minut de prelungiri. Rezultat final: Oţelul II - Cetatea 1-1 (1-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Simaitis - Marus, Benga, Gâţă, Murgoci - Svartz, Miron, Frunză, Gueye - Gohoreanu, Butoi. Au mai evoluat: Adăscăliţei, Chipirliu, Agaspahici şi Şt. Lupu.
Cealaltă reprezentantă a Galaţiului, Politehnica, s-a deplasat la Roman, unde a întâlnit formaţia Petrotub. Studenţii au marcat primii, prin Drăgan (11 metri) dar apoi lucrurile au intrat pe făgaşul normal, romaşcanii au restabilit egalitatea până la pauză pentru ca în cel de-al doilea mitan să se desprindă decisiv. De remarcat, că la 3-1, gălăţenii au avut o bară prin Velicu. Rezultat final: Petrotub - Politehnica 3-1 (1-1). Antrenorul Mihai Alexa a aliniat formula: Olaru - Dr.Munteanu, Coman, Stamate, Velicu - Chiriac, Drăgan, M.Munteanu, Cr.Frunză - Agbleta, M.Lupu. Pe parcurs au mai evoluat: Ginghină, State, Vrînceanu şi Curmei. Situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul XI cu 19 puncte respectiv Politehnica, locul XV cu 13 puncte. Runda viitoare este programat derbiul gălăţean, Politehnica - Oţelul II.