20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelarele au pierdut restanţa
Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj a găzduit joi seară partida U Jolidon - HC Oţelul Galaţi. Fetele pregătite de Alexandrina Soare au început modest şi acest lucru le-a permis clujencelor să se desprindă mai uşor decât s-au aşteptat. După 20 de minute de la debutul meciului, tabela a indicat un 15-6, care, în ciuda eforturilor ulterioare ale Dianei Druţu, Paulei Pavăl, Roxanei Bodârlău &Co, s-a dovedit insurmontabil. Fetele noastre au meritul că nu au renunţat la luptă, au declanşat cursa de urmărire dar n-au reuşit decât să se apropie la trei lungimi, asta şi din cauza paradelor excepţionale reuşite de fosta coechipieră Ionica Munteanu, la care noi am renunţat la începutul anului din cauza problemelor financiare.
„Un meci pe care Clujul l-a câştigat în primele minute, noi am găsit mai greu drumul spre gol, nici apărarea nu a funcţionat aşa cum mi-am dorit, adversarele ne-au surprins pe contraatac. Apoi ne-am revenit, am alergat după ele, am avut şi ghinion cu aruncările în bară ale lui Druţu şi Tudor, după acţiuni bune, deşi nu toate jucătoarele au evoluat la potenţial maxim, şi aşa s-a scris istoria. Meciul cu Deva este foarte important şi trebuie să-l câştigăm”, ne-a declarat antrenoarea Alexandrina Soare.
Rezultat final: U Jolidon Cluj - HC OÞELUL GALAÞI 33-28 (16-12). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Cristina Bobeică, Ramona Ciontu - Diana Druţu (13 goluri), Nicoleta Tudor (2), Manuela Manda (3), Roxana Bodârlău (6), Paula Pavăl (3), Daciana Curtean (1), Cătălina Cioaric, Carmen Gheorghe, Iulia Artean. HC Oţelul se menţine pe locul V cu 23 de puncte şi va juca pe 12 aprilie, cu Cetate Devatrans, pe teren propriu, de la ora 17.00.