20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat miercuri după-amiază o rundă intermediară. Un meci încins, nerecomandat cardiacilor, s-a desfăşurat la Botoşani, între echipa locală FC şi FCM Dunărea. Gazdele au deschis scorul în min. 21, când Stanciu a profitat de o respingere greşită a portarului Măstăcan şi au avut iniţiativa timp de vreo 70 de minute. Dunărenii s-au trezit din amorţeală şi în doar trei minute au trecut în avantaj. Mai întâi, Popescu a restabilit egalarea cu un şut, fără preluare, care s-a oprit direct în vinclu, pentru ca imediat Cârjan să-şi aducă echipa în avantaj, după ce a primit o pasă magistrală cu călcâiul, „marca” Bârlădeanu. Botoşănenii s-au aruncat haotic în careul nostru dar, din păcate, gălăţenii nu au ştiut să gestioneze aşa cum trebuie şi au primit gol în cel de-al doilea minut de prelungiri. „N-aveam cum să câştigăm acest joc deoarece am ales tactica greşită pentru final. Am preferat să bubuim balonul în loc să păstrăm posesia, ne-am pierdut luciditatea şi, din păcate, am ratat prima victorie în deplasare din acest sezon”, a declarat preşedintele Auraş Braşoveanu. Rezultat final: FC Botoşani - FCM Dunărea Galaţi 2-2 (1-0). Antrenorul Vali Stan a folosit formula: Măstăcan - Cristescu (min. 34 Marin), Căldăraru, Florea, Ghiocel - V.Munteanu (min. 77 Enache), Cioinac, Cristea (min. 61 Cucu), D.Popescu - Bârlădeanu, Cârjan. Celelalte rezultate consemnate în această etapă: Victoria Brăneşti - Săgeata Năvodari 0-3, Astra II Giurgiu - Farul Constanţa 2-2, CS Otopeni - Dinamo II 1-0, Viitorul Constanţa - Delta Tulcea 2-2, FCM Bacău - Gloria Buzău 2-1, CSMS Iaşi - FC Snagov 5-0, Callatis Mangalia - CF Brăila 4-1. Echipa gălăţeană se situează pe locul XIII cu 24 de puncte.