02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United păstreză şanse mari la finala Ligii 1

Primul turneu play-off al Ligii 1 la futsal s-a încheiat luni seara la sala Polivalentă Dunărea. Partida FK Odorheiu Secuiesc - United Galaţi a deschis ziua. Tigrii au intrat cu nasul pe sus, harghitenii au profitat şi au condus cu 2-0 după şapte minute. Florin Ignat şi-a muştruluit serios elevii şi coechipierii şi lucrurile au intrat imediat pe făgaşul normal, Araujo, Ignat şi Cireş au marcat şi au întors situaţia de pe tabela de marcaj până la pauză. Campioana României a jucat mai concentrat în partea a doua şi acest lucru s-a concretizat şi pe tabela de marcaj. United a înscris de cinci ori: Burdujel, Ignat, Tacot, Cireş şi Arhire. Rezultat final: FK Odorheiu Secuiesc - United 3-8 (2-3).
Lotul folosit de echipa gălăţeană: Dinicuţă - Tacot, Burdujel, Crăciun, Araujo, Ignat, Crişan, Cireş, Cojocaru, Petică, Arhire. Nu au evoluat portarii Păduraru şi Neacşu. Partida vedetă a cuplajului a adus faţă în faţă formaţiile Imperial şi Autobergamo. Devenii au rezistat fără să primească gol în primele 20 de minute, ciucanii s-au dezlănţuit în partea a doua şi s-au impus clar cu 5-0. După terminarea primului turneu, clasamentul din play-off arată astfel: 1. Imperial Wet Miercurea Ciuc 10 puncte, 2. UNITED GALAŢI 7 p, 3. Autobergamo Deva 5 p, 4. FK Odorheiu Secuiesc 0 p. Cel de-al doilea turneu se va disputa în perioada 20-22 martie, cel mai probabil la Miercurea Ciuc. Primele două clasate se califică în finala mare, iar următoarele două vor juca finala mică.