United a remizat cu Spicom şi se apropie de podium

Unul dintre derbiurile celei de-a X-a etape din Liga I la futsal a avut loc luni seara în sala Polivalentă Dunărea, între echipa locală United Galaţi şi Spicom Sf. Gheorghe. Publicul numeros prezent în tribună a asistat la o partidă de şah, cu doi adversari care se cunoşteau foarte bine şi care până la urmă s-au anihilat reciproc. Trupa lui David Asandei a intrat decisă pe teren şi Jovanovic (min. 4) a deschis scorul, după ce a transformat un penalti de la 7 metri. Spicom, cu patru spanioli rapizi şi tehnici, a replicat prompt şi a restabilit egalitatea prin Cardenas (min. 8). Aşa cum se anticipa, s-a jucat mult pe contre, gălăţenii au construit iar oaspeţii au încercat să surprindă pe contraatac. După ce Ivan a irosit o ocazie imensă, cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Crăciun a reuşit o intercepţie şi i-a pasat decisiv lui Cojoc, care a înscris cu sânge rece, readucându-şi echipa în avantaj. Meciul se putea încheia imediat după pauză când Burdujel, după ce a creat o fază foarte frumoasă, a ratat şansa să facă 3-1. Oaspeţii au profitat şi au trecut în avantaj pe tabelă, după două goluri consecutive, ultimul la o gafă a lui Toniţă. Scorul final a fost stabilit de Apostol (min. 32), chiar dacă pe final ambele echipe au trecut pe lângă victorie. „Este foarte bine că nu am pierdut deşi după numărul de ocazii consider că trebuia să câştigăm. Din păcate, am jucat doar în şase jucători, Tudose şi Bâgu au lipsit, iar Cireş a cedat şi el în repriza a doua. Asta a fost situaţia, nu este nimic pierdut, mergem la Tg. Mureş după puncte, vrem să urcăm pe locul trei până la finele sezonului regulat”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: United - Spicom 3-3 (2-1). Lotul pentru acest joc: Toniţă, Salichi, Păduraru - Cojoc, Jovanovic, Ivan, Burdujel, Apostol, Crăciun, Cireş, Iorga, Popa, Fudulache, Voinea. United se menţine pe locul IV cu 19 puncte şi va juca etapa viitoare la City'us Tg. Mureş (17 noiembrie).