23 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a devenit principala favorită la câştigarea trofeului

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit în weekend prima ediţie a Cupei Dunării la futsal, care a aliniat la start patru echipe: Progresul Chişinău, campioana Moldovei, Cerno More Varna - vicecampioana Bulgariei, Progresul Focşani şi echipa organizatoare - United Galaţi. Competiţia a debutat vineri după amiază cu partida Progresul Focşani - Cerno More. Bulgarii şi-au respectat cartea de vizită şi au învins cu 3-2. Meciul vedetă al zilei inaugurale a fost United - Progresul Chişinău. Campioana Moldovei, care săptămâna viitoare va participa la turneul de calificare în grupele Champions League, a deschis scorul şi s-a constituit într-un adversar redutabil. Băieţii lui David Asandei au apăsat imediat pedala de acceleraţie şi lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Andrei Apostol a fost omul potrivit la locul potrivit şi a restabilit egalitatea, pentru ca la faza următoare noua achiziţie din tabăra gălăţeană, sârbul Ivan Jovanovic, să stabilească scorul pauzei. În partea a doua, jocul a crescut în spectaculozitate, gălăţenii au mai punctat prin Cojoc şi Tudose, în timp ce moldovenii s-au lovit de intervenţiile portarului Petrişor Toniţă, care a parat şi o lovitură de la 10 metri. Rezultat final: United - Progresul Chişinău 4-1 (2-1).
Reuniunea de sâmbătă a început cu partida celor două colege din Liga I, United şi Progresul Focşani. Gălăţenii au început furtunos şi au condus cu 3-0 după doar trei minute, graţie dublei lui Cojoc şi reuşitei lui Jovanovic. Apoi antrenorul David Asandei a rulat tot lotul pe care l-a avut disponibil, inclusiv pe debutanţii: Cristi Voinea, Gabriel Popa, Gabriel Berdilă, Nicu Fudulache şi Ionuţ Păduraru, focşănenii au redus diferenţa după ce au beneficiat de trei penaltiuri, unul fiind parat de Toniţă. United a forţat atât cât a fost nevoie şi a obţinut o victorie lejeră. Rezultat final: United - Progresul Focşani 7-3 (5-2). Au marcat: Cojoc (2), Jovanovic (2), Iorga, Tudose, Buleandră. În celălalt meci al celei de-a doua zile, Progresul Chişinău - Cerno More Varna 4-3 (3-2). De remarcat că echipa din Chişinău a evoluat două minute în inferioritate după ce portarul Chitoroagă a primit cartonaş roşu. Duminică, după închiderea ediţiei,  s-au disputat ultimele două partide: United - Cerno More şi Progresul Chişinău - Progresul Focşani.