24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat la pas

Prologul celei de-a XX-a etape a Ligii I la futsal dintre CS United Galaţi şi Progresul Focşani a avut loc miercuri seara în sala Polivalentă Dunărea. Pronosticurile au fost confirmate şi echipa pregătită de David Asandei a obţinut cea de-a XIII-a victorie din acest sezon. Focşaniul, care a prezentat la Galaţi un lot redus numeric: 6 jucători de câmp şi 2 portari, a rezistat timp de 13 minute, chiar a reuşit să-şi creeze şi vreo 2-3 ocazii, după care lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Chiar dacă nu i-a putut folosi pe Cojoc şi Crăciun, ambii suspendaţi din cauza cumului de cartonaşe galbene, echipa gălăţeană şi-a făcut bine temele, a marcat de trei ori în prima repriză şi de două ori în cea de-a doua. În premieră, căpitanul echipei United a fost internaţionalul din Moldova, Burdujel. Gazdele au irosit şi alte ocazii de a marca. Rezultat final: United Galaţi - Progresul Focşani 5-0 (3-0). Au marcat: Jovanovic (3) şi Tudose (2). Lotul folosit: Salichi, Toniţă - Apostol, Tudose, Burdujel, Jovanovic, Cireş, Ivan, Ghercioglo, Paraschiva, Pricope. Nu au evoluat: Păduraru, Voinea şi Berdilă. Celelalte jocuri ale rundei se vor disputa în weekend după următorul program: CSMS Iaşi - City\'us Tg. Mureş, Dunărea Călăraşi - CFF Clujana Cluj, FK Odorheiu Secuiesc - Spicom Sf. Gheorghe, Autobergamo Deva - Muncitorul Reşiţa. United a revenit pe locul III cu 40 de puncte.