United a câştigat cu mari emoţii şi a preluat fotoliul de lider

Liga I la futsal a programat partidele celei de-a XIII-a etape. Una norocoasă pentru United Galaţi, care a întâlnit sâmbătă în sala Polivalentă Dunărea pe CSMS Iaşi. Aşa cum am anticipat, partida a fost viu disputată şi i-a ţinut cu inima strânsă pe suporterii gălăţeni. Antrenorul David Asandei a declarat că ieşenii sunt o echipă ambiţioasă care va veni să-şi vândă scump pielea la Galaţi. Şi a avut perfectă dreptate. Chiar dacă, Tudose a deschis scorul după numai 65 de secunde, CSMS a ripostat prompt şi a trecut în avantaj graţiei unei duble izbutite de Vespan. În continuare s-a jucat pe contre, ambele echipe au luat la ţintă bara după care a ieşit la rampă Ivan, cu o dublă care a dus echipa gălăţeană în avantaj la pauză. La reluare, ostilităţile au continuat în aceeaşi notă, ocaziile au alternat la ambele porţi, iar căpitanul Cojoc (min.34) a marcat cu un şut surprinzător printr-o pădure de picioare pentru 4-2. Oaspeţii nu s-au împăcat cu situaţia de pe tabela de marcaj, au redus diferenţa şi au atacat în superioritate în ultimele două minute, forţând egalarea. Gălăţenii au rezistat presiunii şi au dat lovitura decisivă în ultimele 20 de secunde, după o cursă senzaţională în tuşă a lui Cojoc, finalizată de Ivan. Rezultat final: United Galaţi - CSMS Iaşi 5-3 (3-2). O victorie chinuită şi muncită totodată în urma căreia trupa patronată de Toader Ştefu a preluat fotoliul de lider cu 28 de puncte. Partida City'us Tg. Mureş - Autobergamo Deva, cu implicaţii la podium s-a desfăşurat după închiderea ediţiei. În ultimul joc oficial din acest an, United va juca în deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc (9 decembrie).