Un proiect profesionist la United: satelitul e în frunte, seniorii au derbi cu FK Odorheiu Secuiesc

Futsalul gălăţean a mai făcut un pas important. Clubul United a iniţiat un proiect profesionist şi roadele, cu siguranţă vor apărea în curând. Duminică, după prânz, la sala Siderurgistul s-a încheiat primul turneu din Liga a II-a. Nou înfiinţata United 2 a disputat cel de-al doilea joc în compania celor de la Ceahlăul Piatra Neamţ. Prima repriză a fost echilibrată dar apoi nemţenii au cam terminat benzina. Băieţii lui David Asandei şi Alexandru „Tase” Tănăsilă au profitat din plin şi au făcut spectacol în repriza a doua când au marcat de şase ori şi au obţinut o victorie de moral, care le aduce şi poziţia de lider în clasament. De remarcat că portarul gălăţean Păduraru, care a apărat excelent, a fost eliminat încă din prima repriză, şi deşi în inferioritate, gălăţenii s-au apărat foarte bine, ba mai mult au şi înscris prin Iorga, care a urcat scorul la 3-1. Rezultat final: United 2 - Ceahlăul 9-3 (3-2). Lotul gălăţean: Păduraru, Salichi - Fudulache (1 gol), Cireş (1), Iorga (2), Apostol (1), Buleandră (1), Bâgu (1), Pricope (1), Voinea (1), Berdilă, Paraschiva, Popa. Cel de-al doilea turneu va avea loc pe 4-5 octombrie unde echipa gălăţeană va juca cu Fortius 2014 Buzău şi Pro Tineret Sighişoara. Gălăţenii nu s-au putut bucura prea mult de cele două victorii, deoarece astăzi în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 17.00, va avea loc derbiul Ligii I, United - FK Odorheiu Secuiesc. „Avem cel mai greu meci din acest sezon. În precedenta ediţie de campionat, deşi am jucat bine, am pierdut de fiecare dată cu Odorheiu, acum ne dorim să jucăm foarte bine şi să câştigăm. Voi putea conta şi pe Cireş, Bâgu şi Salichi, care revin după accidentări. Sper ca publicul să vină în număr mare la sală şi să ne susţină”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. De remarcat că în cazul unei victorii, United va urca în fotoliul de lider.