18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Pentru al doilea an consecutiv, caravana ciclistă formată din peste 100 de ciclişti din 13 ţări ne-a vizitat oraşul. Cea de-a V-a etapă, penultima, a ediţiei din acest an a Turului Ciclist al României s-a desfăşurat pe traseul Vaslui - Bârlad - Tecuci - Galaţi şi s-a întins pe 188 km. Sosirea a avut loc vineri după-amiază, pe o ploaie torenţială, pe Faleză. Primul a trecut linia de sosire George Bouglas (Grecia), podiumul fiind completat de Antonio Viola (Italia) şi Eduard Grosu (România). „Echipa noastră se poziţionează foarte bine, suntem pe locul doi la general, din păcate am pierdut 7 secunde la contratimpul pe echipă şi, de atunci ne străduim să recuperăm, însă Ucraina este foarte puternică”, a declarat Eduard Novak, preşedintele Federaţiei Române de Ciclism. Tricoul galben, care este purtat de liderul din clasamentul general, a fost păstrat de ucraineanul Vladimir Buts. Festivitatea de premiere a fost scăldată în şampanie şi a fost oficiată de primarul Marius Stan. Ultima etapă a Turului, ediţia 2013, care era programată sâmbătă la Bucureşti, în jurul Palatului Parlamentului, a fost anulată din cauza unei furtuni puternice.