28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Start lansat pentru Oţelul şi Sporting

Liga a 3-a s-a reluat în weekend cu partidele celei de-a 11-a etape. SC Oţelul a jucat în deplasare pe stadionul Portul Roşu cu Avântul Valea Mărului deoarece terenul din Valea Mărului este în perioada de refacere. Oţelarii lui Petre Grigoraş au avut un start lansat şi au obţinut o victorie categorică. Rezultat final: Avântul - Oţelul 0-6 (0-3).
Au marcat: Gavrilă 2 goluri, Răducan 2 g., Cîrjan 2 g. 11-le de start pentru echipa învingătoare: Ursu - Stoian, Sîrghi, Ghiocel, Sevastian - Neagu, Dobre - Bîrlădeanu, Gavrilă, Nica - Răducan. Au mai intrat: Cîrjan, Farcaş, Petrache, Păun, Crihană. Roş-alb-albaştrii se menţin pe locul 2 cu 25 de puncte. Etapa viitoare, Oţelul va întâlni pe teren propriu pe Viitorul Ianca, pe 20 martie, de la ora 15.00.

Juniorul Călin, a spart gheaţa

Sporting Lieşti a jucat sâmbătă în deplasare cu CS Făurei. Lieştenii lui Ionuţ Niculcea, cu trei absenţi importanţi: căpitanul Voicu, Moldoveanu şi Zărnescu, testaţi pozitivi cu Covid-19, au avut de tras, gazdele conduse de Bănel Nicoliţă şi-au vândut scump pielea, dar în cele din urmă s-au întors acasă cu traista plină. După primele 45 de minute, Sporting a condus cu 1-0 după reuşita lui Ţicămucă.
Gazdele au revenit după pauză şi au restabilit egalitatea, dar juniorul gălăţean, Călin, jucător format şi crescut la Şcoala de Fotbal Junior, antrenor Ionuţ Niculcea, cu mult sânge rece, după o acţiune individuală de toată frumuseţea, a marcat primul gol din carieră într-un joc oficial ce a adus trei puncte pentru Sporting. Rezultat final: CS Făurei - Sporting Lieşti 1-2 (0-1).
Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu formula: Vădeanu - Iancu, Munchiu, Maftei, Năstase - Chiriac, Mihu - Milea, Ţicămucă, Stan - Grigoraş. Au mai evoluat în repriza a doua: Mucuţă, Bucevschi, Manău, Călin, Manea. Sporting se menţine pe locul 5 cu 19 puncte şi etapa viitoare, pe 20 martie, va întâlni pe Lieşti Arena, formaţia CSM Rm. Sărat, într-un derbi pentru locul 3.