25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate partidele celei de-a treia etape din Liga a III-a de fotbal. Capul de afiş l-a constituit fără îndoială partida de pe stadionul Prof. Constantin Popovici din Valea Mărului dintre Avântul şi Sporting Lieşti. Derbiul zonal s-a disputat într-o atmosferă de sărbătoare în ciuda orgoliilor existente. După un meci disputat, lieştenii au obţinut cele trei puncte şi s-au instalat confortabil în fotoliul de lider cu maxim de puncte. Sporting a deschis scorul prin Munchiu, vălmărenii au egalat după pauză prin Vârlan, dar finalul le-a aparţinut tot oaspeţilor care au marcat de două ori prin Coman şi Mihu. Rezultat final: Avântul - Sporting 1-3 (0-1). Formaţii: Avântul (antrenori: Valentin Cramer şi Cătălin Curteanu): Chiriţescu - Cr. Frunză, Căldăraru, Voicu, Apostol - Dănăilă, Vârlan, Iacob, Bălan - I.Cristian, A.Frunză; Sporting (antrenori: Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei): Vădeanu - Filimon, Preda, Voicu, B.Dumitru - Munchiu, I.Constantinescu, Blănaru, Iancu - Zaharia, Coman. Au mai jucat: Dodan, Gârleanu, D.Constantinescu, Antofe respectiv Stancu, Mihu, Cană, Lovin.
SC Oţelul a avut prima deplasare din acest sezon la Focşani unde a întâlnit în derbiul nou promovatelor pe CSM 2007. Focşănenii au avut iniţiativa în prima repriză pe care au încheiat-o în avantaj după ce Pasăre a transformat un penalti inventat de arbitru. Antrenorul Damian Băncilă a mutat inspirat la pauză, a schimbat şi sistemul, Silvestre a restabilit egalitatea în cel de-al treilea minut de prelungiri. Oţelarii şi-au creat multe ocazii printre care două bare. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - SC Oţelul Galaţi 1-1 (1-0). Oţelul a folosit formula: Udeanu - Al. Vasile (R.Oprea), Maftei, S.Ilie, Sevastian - Gâţă, Chebac (Chiriac) - Stoian, Crihană (Silvestre), Bahnaşu (Perju) - Muscă.
Cea de-a patra echipă gălăţeană, Metalosport,  care foloseşte mulţi juniori de 14-15 ani a fost surclasată în deplasare de AFC Odorheiu Secuiesc, scor 0-14. Situaţia din clasament după trei runde: 1. Sporting Lieşti 9 puncte...3. SC Oţelul 7 p...7. Avântul Valea Mărului 4 p...15. Metalosport 0 p. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: SC Oţelul - Bucovina Rădăuţi, Sporting - KSE, Metalosport - Csikzsereda, Avântul stă.