27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting, la un gol de primul loc, Metalosport şi Avântul, doar remize pe teren propriu
Liga a III-a la fotbal a programat în weekend meciurile celei de-a V-a etape. Cele trei echipe gălăţene au evoluat sâmbătă reuşind să iasă neînvinse de pe teren. Stadionul Dunărea a găzduit disputa dintre Metalosport şi Sportul Chiscani. Roş-albaştrii pregătiţi de Mihai Ciobanu şi-au masat adversara în propria jumătate de teren, a dominat cu autoritate dar n-a reuşit să fructifice niciuna din cele 12 ocazii avute de: Bahnaşu, Iancu, Mihu, Perju. Gălăţenii nu au primit penalti în min.80 când Anastasie a fost secerat fără dubii în suprafaţa de pedeapsă dar arbitrul l-a sancţionat pentru simulare. Rezultat final: Metalosport - Sportul 0-0. Pentru echipa gălăţeană formula de joc a fost: Jalbă - R.Oprea, Cîrjă, Gîţă, Răgălie (min.55 Blănaru) - Milea, Munchiu (min.55 Anastasie) - Iancu (min.55 Istrate), Mihu (min. 70 Perju), Bahnaşu - Constantinescu.
Pe teren propriu a jucat şi nou promovata Avântul Valea Mărului care a întâlnit pe cei de la Olimpic Cetate Râşnov. Un meci nebun, nerecomandat cardiacilor. Vălmărenii au deschis scorul printr-un penalti transformat de Ionuţ Cristian şi apoi au condus cu 3-1 după dubla lui Dodan. Gazdele au mai ratat ocazii bune, oaspeţii nu au renunţat au redus din diferenţă în min.87 pentru ca să reuşească egalarea în cel de-al patrulea minut de prelungiri. Rezultat final: Avântul - Olimpic 3-3 (1-1). Antrenorii Valentin Cramer şi Cătălin Curteanu au folosit 11-le: Coviţ - Buzatu, Căldăraru, Dragoş Voicu, Frunză - Marin, Daniel Voicu, Dorofte, Sava - I.Cristian, Curteanu. Au mai intrat: Bălan, Rusu, Ciochină şi Dodan.
O evoluţie foarte bună a avut-o Sporting Lieşti la Odorheiu Secuiesc. Băieţii antrenaţi de Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei au prins o zi foarte bună şi au câştigat clar cu reuşitele marca: Manea, Dushkaj şi Adamache. Lieştenii au început meciul cu formula: Vădeanu - Filimon, Sandu, Preda, B.Dumitru - Manea, Sprînceană, Adamache, Dushkaj - Balaban, Popov. După pauză au intrat: Lovin, Cazacu, Serea, Cană. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting 12 p - locul II, Metalosport 10 p - locul III, Avântul 4 p - locul XII. Etapa viitoare, reprezentantele Galaţiului vor juca după programul: Olimpia Rm. Sărat - Metalosport, Sportul - Avântul şi Sporting - AFK Csikszereda.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...