30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting a fost egalată din offside în prelungiri la Ianca, Unirea Braniştea a pierdut la Aerostar după ce a deschis scorul

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a şasea etape din prima fază. Ambele echipe gălăţene care evolueză în seria a doua au jucat în deplasare. Sporting Lieşti a întâlnit pe Viitorul Ianca. Lieştenii au dominat meciul, au condus cu 1-0 după reuşita lui Al.Stan din min.71, au irosit şi alte ocazii importante prin: Sevastian, Călin şi Iordache şi cum se întâmplă des ocaziile se răzbună, gazdele reuşind să egaleze în min.90+1 dintr-o poziţie suspectă de offside. Rezultat final: Viitorul Ianca -Sporting Lieşti 1-1 (0-0). Antrenorul Cristian Brăneţ a utilizat formula: Vădeanu - Ştefănescu, Maftei, Munchiu, Sevastian - Mihu, Chiriac, Călin, Iordache - Grigoraş, Costea. Au mai jucat: Stan şi Bălan. Sporting se menţine pe locul 7 cu şase puncte şi va juca runda viitoare, pe 8 octombrie, acasă cu Metalul Buzău.
Nou promovata Unirea Braniştea s-a deplasat la Bacău pentru partida cu Aerostar. Oaspeţii au deschis scorul în min.11, dar băcăuanii nu au acuzat şocul, şi-au valorificat toate atuurile şi au obţinut o victorie clară. Rezultat final: Aerostar - Unirea 4-1 (2-1). Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu 11-le: Ursu - Mihai, Gîţă, Voicu, Hilohi - Manea, Răducan, Murgoci, Oniciu, Spînache, Gherghişan. Cu şapte puncte, Braniştea se poziţionează pe locul 5.