România, la un pas de careul de aşi la Mondiale

Iubitorii de handbal din Galaţi au avut din nou emoţii luni seară şi au aşteptat veşti din Macedonia. Campionatul Mondial rezervat junioarelor Under 18 a continuat cu faza optimilor de finală. România, cu gălăţencele Daniela Corban, Alexandra Dindiligan şi Andreea Taivan în lot, a întâlnit Croaţia. Adversarele au început bine şi au condus cu 4-1 (min. 8), antrenorul Aurelian Roşca a solicitat time-out, tricolorele s-au trezit şi au preluat conducerea pe tabela de marcaj. Un moment psihologic a fost la scorul de 5-3 pentru Croaţia, când Daniela Corban, jucătoare crescută la CSS Galaţi, a ieşit la rampă cu trei goluri consecutive ce s-au dovedit foarte importante în economia partidei. Primele 30 de minute au fost echilibrate, cele două echipe au mers cap la cap, niciuna nereuşind să se desprindă. Româncele şi-au început forcingul încă din startul celei de-a doua reprize, s-au apărat exact şi au avut tupeu în atac, unde au înscris goluri surprinzătoare, ca urmare s-au desprins decisiv şi au obţinut calificarea în sferturi de finală. Rezultat final: Croaţia - România 22-28 (12-12). Daniela Corban a avut un procentaj de 100% (4 şuturi, 4 goluri), în timp ce celelalte concitadine ale noastre, Alexandra Dindiligan şi Andreea Taivan şi-au adus contribuţia în apărare. „Tot ceea ce contează este că am câştigat şi începe să se vadă munca noastră de luni de zile. Suntem o echipă care avem viitorul în faţă şi sperăm să nu dezamăgim. Adversarii vor fi din ce în ce mai puternici, dar noi sperăm în victorie, după jocul şi munca noastră. Mulţumim tuturor celor care ne susţin şi sunt alături de noi”, ne-a declarat în exclusivitate Alexandra Dindiligan. Naţionala noastră va juca astăzi, de la ora 13.00, cu Olanda, o partidă cu o miză uriaşă: calificarea în semifinalele Mondialelor.