06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prima victorie amicală în era Grigoraş
Cupa Marbella a continuat joi în Spania. Oţelul a jucat puţin după prânz cu formaţia Ludogorets Razgrad, campioana, deţinătoarea Cupei şi a Supercupei din Bulgaria. Antrenorul Petre Grigoraş a început partida cu următorul 11: Brăneţ - Joao Felipe Antunes, Ljubinkovic, Costin, D. Popescu - Neagu, Giurgiu, Iorga - Astafei, Didi, Stromajer. În prima parte a ieşit un joc frumos, deschis, cu un ritm bun. Echipa bulgară, cu jucători cunoscuţi ca Moţi, brazilianul Marcelinho, Gencev, a fost mai prezentă la poarta noastră prin şuturile lui Bakalov, Gencev, Marcelinho şi din nou Bakalov, la care s-a remarcat Brăneţ. Echipa noastră a desenat frumos iar în penultimul minut al primei reprize, Astafei, angajat în adâncime, a fost agăţat în careu de Moţi iar penaltiul a fost transformat cu siguranţă de Iorga. La această fază, bulgarul Minev a protestat vehement, fiind eliminat cu drept de înlocuire. La reluare, echipa gălăţeană a schimbat complet distribuţia, care a arătat astfel: Simaitis - Cojoc, Sîrghi, Sipovic, Murgoci - Filip, Benga, Zaharia - Marquinhos, Vancea, Paraschiv. Spiritele s-au mai calmat, intensitatea jocului a mai scăzut. Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, roş-alb-albaştrii au trecut pe lângă 2-0, după incursiunea lui Cojoc încheiată cu un şut centrare, iar Paraschiv nu a reuşit să împingă balonul în poarta goală. Portarul bulgar s-a remarcat la lovitura de cap a lui Sîrghi. Rezultat final: Oţelul - Ludogorets 1-0 (1-0). Următorul joc al oţelarilor va avea loc duminică, cu Rapid Bucureşti.