24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix U a încheiat sezonul regulat pe locul VII şi s-a calificat în premieră în play-off

În ultima etapă a sezonului regulat din LNBF, Phoenix U a primit vizita în sala Dunărea formaţiei CSM U Oradea. Calculele hârtiei au fost respectate şi echipa gălăţeană şi-a răsplătit fanii cu o victorie scontată. Partida a fost echilibrată în primele trei minute, scor 5-5, după care lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Gălăţencele lui Theodosios Paralikas şi Cătălin Ştefănescu au încheiat repede socotelile, şi au avut un avantaj de 13 puncte la finalul primului sfert ce s-a menţinut şi la pauza mare. Oradea, în primul rând graţie lui Mc. Tiller, principala marcatoare a meciului, a mai echilibrat jocul, dar Phoenix U, cu tripleta americană Lee - James -Jones a apăsat pedala de acceleraţie în ultimele 10 minute şi a stabilit o diferenţă maximă de 26 de puncte. Rezultat final: Phoenix U Galaţi - CSM U Oradea 76-50 (20-7, 20-20, 19-18, 17-5). Lotul folosit: Romina Filip 5 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Chelsey Lee 17 p, 14 recuperări; Andra Ionescu 4 p, 3 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Ivory James 17 p, o recuperare, 5 pase decisive; Gabriela Cursaru 11 p, 8 recuperări, 5 pase decisive, o intercepţie; Amber Jones 11 p, 6 recuperări, 7 pase decisive, o intercepţie; Andreea Creţu 5 p, o pasă decisivă; Beatrice Alaiba 4 p, 3 recuperări, 3 pase decisive; Adelina Ştefan o recuperare, o pasă decisivă, o intercepţie; Gabriela Necula 3 recuperări; Denisa Fota 2 p, 2 recuperări, o intercepţie; Mihaela Hurduc. Echipa gălăţeană încheie sezonul regulat pe locul VII cu 41 de puncte şi va juca, în premieră pentru istoria clubului, în play-off cu CSM Târgovişte, campioana naţională en-titre. Celelalte partide din play-off sunt: ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - Olimpia CSU Braşov, U Goldiş ICIM Arad - BCM Tymes Timişoara, CSU Alba Iulia - CSBT Alexandria. Se va juca după sistemul „cel mai bun din 3 meciuri”: 19, 22 şi 24 martie.