27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a revenit spectaculos, a condus dar a cedat în ultimele două minute

Phoenix şi U BT Cluj au oferit celor 1200 spectatori prezenţi sâmbătă seara în tribuna sălii Polivalente Dunărea o partidă atractivă cu un final dramatic nerecomandat cardiacilor. Cei doi tehnicieni, Florin Nini şi Mihai Silvăşan au decis să înceapă jocul cu formula: Waters, Pesic, Milovanovic, Bojovic, Guţoaia respectiv Dykes, Moldoveanu, Barro, Adamovic, Rasic. Echipa clujeană, cu Moldoveanu, Dykes şi Rasic, în prim plan a dominat clar prima repriză pe care au încheiat-o cu 20 de puncte avantaj, scor: 44-24. Antrenorul gazdelor Florin Nini şi-a băgat băieţii în şedinţă în vestiar unde a tunat şi fulgerat iar Phoenix a început cursa de urmărire. În cel de-al treilea sfert, Bojovic, Vlaicu şi Guţoaia au fost irezistibili şi tabela s-a strâns: scor 50-55. Furia Phoenix a continuat, Waters a transformat două libere, Milovanovic a marcat de sub panou şi situaţia s-a schimbat, scor: 63-60. Liderul LNBM a fost în corzi momente bune şi echipa gălăţeană a încercat să profite. Conducătorul de joc de la Phoenix, Waters a dus scorul la 68-62 iar cu trei minute înainte de final tabela a arătat 70-65 şi 72-70. Experienţa unor jucători ca Moldoveanu, Adamovic, care au scuturat plasa din afara semicercului sau Barro şi-a spus cuvântul în momentele cheie din final şi U BT Cluj a reuşit o victorie grea cu care îşi păstrează fotoliul de lider. Rezultat final: Phoenix Galaţi – U BT Cluj 76-82 (14-23, 10-21, 26-11, 26-27). Lotul aliniat de echipa gălăţeană: Milos Bojovic (21 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive, 0 intercepţii); Jamel Waters (16 p, 1, 1, 0); Milos Pesic (10 p, 6, 3, 1); Milan Milovanovic (5 p, 2, 1, 1); Adrian Guţoaia (5 p, 6, 5, 0); Drew Brandon (10 p, 4, 4, 1); Cătălin Vlaicu (9 p, 6, 1, 2); Andrei Petică; Andrei Vizitiu - o recuperare. Phoenix se menţine pe locul XI cu opt puncte şi va juca marţi, de la ora 18.00, în deplasare restanţa cu BC Olimpic Baia Mare.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...