27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a jucat slab în prima repriză şi a pierdut la Dinamo

Sala Dinamo a găzduit sâmbătă seara partida Dinamo Bucureşti – Phoenix Galaţi. Distribuţiile de start pentru cele două combatante au fost: Dundjerski, Sutalo, Orbeanu, Mitchell, Tasic respectiv Waters, Pesic, Milovanovic, Bojovic, Guţoaia. Bucureştenii au început în forţă şi şi-au adjudecat primul sfert cu 14 puncte, scor 27-13. Situaţia nu s-a modificat, Dinamo a continuat să joace la turaţia maximă, intrând la vestiare cu plus 19 pe tabelă, asigurându-şi practic victoria. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.19 când tabela a arătat: 48-24. La fel ca şi în meciul de pe teren propriu cu U BT Cluj Napoca, echipa condusă de Florin Nini şi Bogdan Bălănică nu s-a predat şi a început cursa de urmărire, scorul s-a strâns: 61-47 (min.28) dar a fost prea târziu chiar dacă au terminat în avantaj ultimele două sferturi. Rezultat final: Dinamo Bucureşti – Phoenix Galaţi 83-70 (27-13, 25-20, 14-16, 17-21). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Jamel Waters (2 puncte, 0 recuperări, 3 pase decisive, o intercepţie); Milos Pesic (9 p, 3, 4, 0); Milan Milovanovic (10 p, 7, 0, 0); Milos Bojovic (21 p, 4, 3, 4) ; Adrian Guţoaia (2 p, 3, 2, 1); Andrei Vizitiu (10 p, 4, 1, 1); Drew Brandon (6 p, 6, 4, 2); Cătălin Vlaicu (5 p, 1, 0, 1); Iosif Pîrlog (5 p, 0, 0, 1); Andrei Petică - o recuperare. Din lot au mai făcut parte: Ovidiu Stochici şi Szabolcs Forreiter. Phoenix se clasează pe locul X cu 11 puncte (2 victorii şi 7 înfrângeri). Runda viitoare, echipa gălăţeană va primi vizita campioanei CSM CSU Oradea (3 decembrie, ora 19.00).

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...