Oţelul se afundă şi e la un pas de colaps

Situaţia a ajuns foarte gravă şi, din păcate sfârşitul este foarte aproape. După ce Liga Suporterilor Gălăţeni a achitat baremul restant de la meciul cu SC Bacău, Oţelul a fost programată sâmbătă şi a jucat în deplasare cu ACS Berceni, într-o partidă care a contat pentru cea de-a VII-a etapă din eşalonul secund. Istoria precedentelor deplasări s-a repetat, Oţelul a început slab, s-a trezit apoi în ultima parte, dar n-a reuşit decât să reducă proporţiile scorului. Gazdele, cu o situaţie precară în clasament, au luptat cum au putut, au profitat din plin de stângăciile oţelarilor şi au condus cu 3-0 (min. 70). Ultimele 20 de minute au fost palpitante. Avram, care a intrat după pauză, a reuşit dubla în min. 76 şi min. 87 şi gălăţenii au forţat egalarea. Din păcate s-au trezit prea târziu şi astfel au ajuns la cea de-a IV-a înfrângere consecutivă. Rezultat final: ACS Berceni - Oţelul 3-2 (1-0). Antrenorul Daniel Florea a început partida cu 11-le: Grecu - Stoian, Cojoc, Asanache, Ciurea - Tătar, Codreanu - Istrate, Stănescu, Miron - Chipirliu. Oţelul rămâne cu 6 puncte şi coboară pe locul XII, penultimul din clasament. O altă problemă este locul unde roş-alb-albaştrii îşi vor disputa următoarele meciuri de pe teren propriu. ArcelorMittal a cedat gratuit stadionul Oţelul în primele trei etape, termenul a expirat, iar în cursul zilei de azi va avea loc o întâlnire decisivă dintre Cristi Munteanu şi Nicolae Grecu, reprezentantul Combinatului. Pe 17 octombrie, Oţelul va juca pe teren propriu cu CS Baloteşti.