20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dublă înfrângere pentru Phoenix

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă seara primul cuplaj baschetbalistic din acest sezon. În deschidere s-au întâlnit echipele feminine Phoenix Galaţi şi CSU Alba Iulia. Aşa cum se anticipa, partida a fost interesantă şi a avut numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Din tabăra gălăţeană a absentat Romina Filip şi în aceste condiţii 5-ul de start a fost: Amanda Frost, Myneshia McKenzie, Christassia Walter, Cassie Rochel şi Hanna Demeter. De partea cealaltă, Alba Iulia a replicat cu: Vanessa Abel, Jelena Antic, Nicole Webb, Mariah King şi Sonia Ursu. Oaspetele, cu Webb în mână la aruncările de 3 puncte, au început în forţă  şi au materializat cu 10 puncte diferenţă la jumătatea primului sfert, scor 6-16. Antrenorul Eugenio Rodrigues şi-a muştruluit fetele la time-out şi gălăţencele au pornit motoarele şi au început cursa de urmărire. Sărbătorita zilei, Stassia Walter, a izbutit trei coşuri la începutul sfertului doi şi Phoenix a trecut în avantaj, scor 28-24 (min.15). Cu un avantaj minim la pauză, echipa gălăţeană, cu Amanda Frost în prim plan, a avut start excelent, cu un ecart de 7-0 în primele două minute de la reluare. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat pe tabelă după coşul lui Cassie Rochel, scor 52-41 (min. 26). A fost rândul oaspetelor să revină spectaculos, mai întâi Elena Dincă a restabilit egalitatea cu o reuşită de 3 p, scor 57-57 (min. 33), apoi au trecut în avantaj, scor 59-64 (min. 37). Finalul a fost incandescent, Walter şi McKenzie au reaprins speranţele publicului gălăţean, dar Webb a stabilit învingătoarea cu o nouă aruncare de 3 p cu 65 de secunde înainte de final. Rezultat final: Phoenix - CSU Alba Iulia 65-70 (20-24, 18-12, 17-15, 10-19). Pentru Phoenix au evoluat: Frost 20 puncte, o recuperare, 4 pase decisive, 3 intercepţii; Mc Kenzie 17 p, 9 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepţii; Stassia Walter 16 p, 6 recuperări, 7 pase decisive; Rochel 10 p, 8 recuperări, 3 pase decisive; Demeter 2 p, 5 recuperări, 4 pase decisive; Creţu, o recuperare şi o pasă decisivă; Necula, o recuperare.

Băieţii lui Florin Nini s-au trezit după pauză

Partida vedetă a cuplajului de sâmbătă a adus faţă în faţă formaţiile masculine Phoenix şi BCM U Piteşti. Antrenorul Florin Nini a început cu formula: Threatt, Petică, Pesic, Lemyk, Bojovic, în timp ce omologul său Jovica Arsic a răspuns cu: Mladenovic, Ross jr., Stăncuţ, Kuksis şi Bobrov. După înfrângerea de pe teren propriu cu SCM U Craiova şi cu o penalizare de trei puncte, piteştenii au venit în oraşul de la Dunăre decişi să câştige. Gălăţenii au condus cu 5-2, dar imediat oaspeţii, cu trioul Kuksiks - Mladevonic - Jogela în prim plan, au apăsat pedala de acceleraţie până la fund reuşind să marcheze 29 de puncte în primul sfert şi încă 26 în cel de-al doilea şi au intrat la vestiare cu 19 puncte diferenţă. Certaţi de antrenorul Florin Nini, gălăţenii au schimbat ritmul din mers, s-au apărat agresiv şi au început să pună mari probleme adversarilor. Threatt,  Bojovic şi Tresac au marcat de la distanţă şi Phoenix s-a apropiat ameninţător: scor 75-80 (min. 33). BCMU şi-a valorificat experienţa şi valoarea superioară pe final şi a obţinut o victorie meritată. Rezultat final: Phoenix - BCM U Piteşti 88-100 (18-29, 18-26, 32-25, 20-20). Lotul aliniat de echipa gălăţeană: Threatt 18 p, 3 recuperări, 10 pase decisive, 3 intercepţii; Petică 7 p, o recuperare, 4 pase decisive, o intercepţie; Pesic 4 p, 5 recuperări, 6 pase decisive; Lemyk 10 p, o recuperare; Bojovic 18 p, 2 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepţii; Tresac 16 p, o recuperare, 4 pase decisive; Vîrnă 2 recuperări, o pasă decisivă; Onea; Borşa 2 p; Pîrlog, o pasă decisivă.