06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul joacă la Suceava pentru promovare, Sporting şi-a asigurat locul 5

Liga a 3-a la fotbal a programat vineri partidele celei de-a 9-a etape din play-off. SC Oţelul Galaţi a jucat în deplasare cu Metalul Buzău. Aşa cum a anunţat de la conferinţa de presă care a precedat partida, managerul tehnic a trimis pe teren o formulă inedită, dând credit jucătorilor tineri folosiţi mai puţin, dar chiar şi în aceste condiţii roş-alb-albştrii şi-au respectat blazonul şi au bifat încă o victorie. Oţelul a condus cu 2-0 la pauză după reuşitele lui Adăscăliţei şi Farcaş, buzoienii au ieşit decişi de la cabine şi au restabilit egalitatea, dar juniorul Denis Bordun, aflat la debut în tricoul Oţelului, a reuşit golul victoriei. Rezultat final: Metalul Buzău - SC Oţelul 2-3 (0-2).
Oţelul a început cu formula: Dur-Bozoancă - Oniciu, Farcaş, Hagiu, Ţica - Adăscăliţei, Nistor, M.Cireş - Savu, Green, Cricimar. Au mai jucat:  Enache, Râpan, Bordun, Chiriac, Şoptică. Clasamentul final din play-off: 1. SC OŢELUL GALAŢI 70 puncte, 2. CSM 2007 Focşani 61 p, 3. Aerostar Bacău 39 p, 4. Metalul Buzău 36 p. Formaţia gălăţeană va susţine dubla manşă cu Foresta Suceava din semifinala barajului de promovare, pe 25 mai, de la ora 18.00, în deplasare - turul respectiv, 28 mai, ora 17.30, stadionul Oţelul - returul. Cealaltă semifinală este Dante Botoşani - CSM Focşani. Învingătoarele vor disputa pe 4 şi 8 iunie finala pentru biletul care asigură promovarea în Liga a 2-a.

Lieştenii au învins Dinamo

Sâmbătă au fost programate meciurile penultimei etape din play-out-ul Ligii a 3-a. Sporting Lieşti s-a deplasat la Bacău unde au întâlnit pe Dinamo. După ce prima repriză s-a terminat la egalitate, lieştenii au preluat frâiele în cea de-a doua repriză, dominarea lor s-a concretizat şi pe tabela de marcaj şi victoria a venit în mod firesc. Rezultat final: Dinamo Bacău - Sporting Lieşti 1-3 (1-1). Pentru echipa învingătoare au marcat: Munchiu, Bîrlădeanu 2 goluri.
Antrenorul Cristian Brăneţ a folosit ca 11 de start pe: A.Brăneţ - Bucevschi, Voicu, Maftei, Năstase - Munchiu, Chiriac, Iancu, Stan - Mihu, Bîrlădeanu. Au mai intrat: Cucu, Călin, Milea. Cu această victorie, Sporting acumulează  48 puncte şi îşi asigură locul 5 cu o etapă înainte de finalul sezonului. În ultima etapă, pe 28 mai, pe Lieşti Arena, Sporting primeşte vizita celor de la CS Făurei.