25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a urcat iar în fotoliul de lider, lieştenii au fost egalaţi în minutul 90, Metalosport a dat primul gol
Liga a III-a la fotbal a continuat în weekend cu partidele celei de-a patra etape. Doar trei echipe gălăţene au evoluat, cei de la Avântul Valea Mărului având etapă liberă din cauza numărului impar de echipe din seria 1. Stadionul Oţelul a găzduit confruntarea dintre SC Oţelul şi Bucovina Rădăuţi. Trupa lui Dan Băncilă şi-a valorificat din plin atuurile şi a câştigat meritat, marcând de două ori şi având şi destule alte ocazii ce au rămas nefructificate. Rezultat final: SC Oţelul - Bucovina 2-0 (1-0). Au marcat: Muscă şi Silvestre. Oţelul a început cu formula: Udeanu - Al. Vasile, Gâţă, Sălăgeanu, Sevastian - Stoian, Chebac (min.46 Maftei), Itoafa (min.58 Chiriac), Crihană - Silvestre (min.86 Bahnaşu), Muscă (min.78 Cârjan). După această victorie, echipa gălăţeană a acumulat 10 puncte şi revine în fotoliul de lider.
Sporting a evoluat pe „Lieşti Arena” în dauna celor de la KSE Tg. Secuiesc. Lieştenii, cu maxim de puncte, porneau cu prima şansă şi au condus cu 2-0 la finalul primei reprize prin reuşitele lui Iancu şi Voicu. Oboseala şi-a spus cuvântul, oaspeţii au profitat şi au smuls în extremis o remiză la care nu se aşteptau. Rezultat final: Sporting - KSE 2-2 (2-0). Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei au aliniat 11-le: Vădeanu - Stancu, Voicu, Preda, B.Dumitru - Munchiu, Adamache - Iancu, Mihu, Blănaru - I.Constantinescu. Au mai intrat: Lovin, Zaharia, Sprânceană.
Pe stadionul Dunărea a fost programată partida Metalosport - AFK Miercurea Ciuc. Tinerii jucători antrenaţi de Ion Balaur şi-au depăşit condiţia şi au dat o replică consistentă ciucanilor concretizată însă prin golul lui Misăilă, primul din acest sezon. Rezultat final: Metalosport - AFK Miercurea Ciuc 1-3. Etapa viitoare, echipele gălăţene joacă astfel: CSM Roman - Sporting, CSM Focşani - Metalosport, Sănătatea Darabani - Oţelul, Avântul Valea Mărului - Aerostar Bacău.