01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat la Chiajna, Sporting a învins Dacia, Unirea şi-a făcut reglajele cu juniorii de la LPS

Echipele gălăţene de fotbal şi-au programat miercuri noi amicale. SC Oţelul a jucat în deplasare la Concordia Chiajna, ocupanta locului 4 în Liga a 2-a. Oţelarii lui Dorinel Munteanu au jucat bine, au condus cu 2-0 la pauză, marcatori: Yabre (min.11) şi Jardan (min.13), apoi după pauză gazdele au revenit şi au egalat spre final prin experimentaţii: Battin (min.71) şi Lullaku (min.77 din penalti). Rezultat final: 2-2 (0-2). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Ghiocel, Ţica - Neagu, Jardan, D.Cireş - Cisotti, Green, Nica. După pauză au intrat: Sîrghi, Hagiu, Farcaş, Nedelea, Adăscăliţei, M.Cireş, Savu, Nistor, Cricimar, Cîrjan. Următorul amical este programat sâmbătă, 19 februarie, la Buzău cu Gloria.
Sporting Lieşti a jucat acasă cu Dacia Unirea Brăila, lanterna din eşalonul secund. Lieştenii au controlat jocul şi au câştigat cu 2-1, după ce la pauză scorul a fost 1-0. Au marcat pentru învingători: Chiriac şi Grigoraş. Antrenorul Cristian Brăneţ a început cu 11-le: A.Brăneţ - Chiriac, Voicu, Maftei, Sevastian - Munchiu, Iordache, Stan, Milea - Mihu, Călin. În repriza a doua au mai intrat: Vădeanu - Ştefănescu, Hodorogea, Bucevschi, Năstase, Iftimie, Ieremie, Grigoraş. Sporting va juca pe 19 februarie, în deplasare, la CSM Rm. Sărat.
Unirea Braniştea, liderul autoritar din Liga a 4-a gălăţeană, şi-a făcut reglajele cu juniorii de la LPS Galaţi pe care i-au învins cu 4-2, au marcat: Lăutaru, Dima, Grădinaru, Tănasă. Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit formula: Vlasie - Ştefan, Chiriac, Mereuţă, Dima, Tănasă, Drăgan, Buhăescu, Lăutaru, Angheluţă, Grădinaru. Au mai jucat: Enache, Hodină.