24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a mai făcut un egal

Oţelul a început temătoare partida cu CSMS Iaşi. Echipa gălăţeană a privit cu prea mult respect echipa lui Napoli, care acumulase maximum de puncte în primele 4 etape din retur. Prima ocazie adevărată apare abia în minutul 25 când Cernat pierde un balon la marginea propriului careu, Bădic şutează, însă Hotoboc reţine în doi timpi. Decarul Oţelului se revanşează un minut mai târziu când îl deschide ideal pe Tudorie care prefera o finalizare a la Benzema cu exteriorul şi mingea se duce în peluză! Acelaşi Tudorie nu se descurcă la o minge în careul advers în minutul 28. Oţelul simte că ieşenii traversează momente dificile şi Cernat îl angajează pe Tudorie în careu, atacantul Oţelului este faultat, însă Marian Balaci, arbitrul cu figură de tractorist din filmele de dinainte de 1989, nu acordă nimic. Echipa gălăţeană nu cedează şi cu 7 minute înainte de pauză, Cernat teleghidează o minge din lovitură liberă în colţul porţii adverse şi Grahovac respinge cu un reflex de panteră. Cele două echipe merg la cabine cu un scor alb pe tabelă care nu reflectă realitatea din teren. Arbitrul Balaci se dă în stambă şi în repriza secundă când în minutul 56 îi acordă cartonaş galben lui Cernat pentru simulare, în loc să acorde lovitură liberă de la marginea careului advers. Oţelarii nu renunţă la luptă şi Cernat îl găseşte cu o pasă în careu pe Matondo, însă congolezul pierde startul de parcă ar fi fost legat de picioare. Acelaşi Matondo se află aproape de gol în minutul 61, dar este deposedat în ultimul moment de un fundaş advers. Ieşenii se află şi ei aproape de gol în minutul 81, dar Golubovici trimite în bară din 6 metri. Ultima mare ocazie îi aparţine lui Matondo care şutează pe lângă poartă după o centrare a lui Helder. Oţelul - CSMS Iaşi se încheie 0-0, iar echipa gălăţeană iroseşte încă o dată ocazia să obţină cea de a 3-a victorie în campionat. Dacă ar fi avut un atacant adevărat, probabil că echipa de la Dunăre ar fi putut obţine victoria. Este însă la fel de adevărat că şi arbitrul Balaci a contribuit la rezultatul înscris pe tabelă printr-o prestaţie ridicolă. Gălăţenilor nu le rămâne decât să încerce să câştige în Giuleşti în faţa Rapidului, în partida care se dispută sâmbătă de la ora 18:00.