01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oțelul a învins Dinamo la Clinceni
Cea de-a doua rundă din eșalonul secund s-a încheiat marți cu partida Dinamo București - SC Oțelul care s-a disputat pe „Clinceni Arena”. Orgoliile au fost mari, suporterii înfierbântați s-au alergat prin jurul stadionului, dar în cele din urmă spiritele s-au calmat după intervenția jandarmilor. Oțelarii lui Dorinel Munteanu au intrat foarte motivați pe teren și au controlat jocul. Gorovei a deschis scorul în min.33 după ce a transformat o lovitură liberă de la vreo 30 metri și apoi a irosit o ocazie mare pentru 2-0. Dinamoviștii au avut o tresărire de orgoliu și au egalat în prelungirile primei reprize după reușita lui Buhăescu. Dorinel a mutat inspirat după pauză, l-a introdus pe Maxim, puștiul de 18 ani a confirmat încrederea acordată și a marcat cu un șut la colțul scurt din 16 metri pentru 2-1 în min.56. Peste alte 10 minute, Cîrjan și-a folosit din plin experiența, a preluat cu spatele la poartă și a marcat spectaculos pentru 3-1. Arbitrul Porumbel a vrut să iasă în evidență și a dat cu foarte mare ușurință în min.76 un penalty gazdelor, Neluț Roșu a transformat inițial, dar la repetare a fost ghicit de Dur-Bozoancă.
„Felicitări echipei pentru că am văzut un plus de atitudine. Am câștigat meritat. Am primit gol în minutul 45. Am revenit și am câștigat pe merit. Este o muncă de un an de zile în care am cerut să aibă încredere în potențialul lor. E greu să pierdem așa ușor. Noi am demonstrat-o că ne continuăm munca. Etapa viitoare avem un meci greu. Ați văzut ce a fost în tribune. Bun era dacă aveam șase puncte. Avem un obiectiv, play-off-ul, este realizabil. Facem eforturi din toate punctele de vedere”, a declarat la finalul partidei, la Digisport, managerul tehnic Dorinel Munteanu. Rezultat final: Dinamo București - SC Oțelul Galați 1-3 (1-1). Echipa gălățeană a folosit formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea - Jardan (min.89 D.Cireș), Adăscăliței (min.79 Markovic), Gorovei - Mitoi (min.46 Mitoi), Cîrjan (min.89 Berisha), Nica (min.55 Cisotti). După două etape, SC OȚELUL GALAȚI ocupă locul 5 în clasament cu patru puncte. Roș-alb-albaștrii vor susține următorul meci, duminică, 21 august, de la ora 12.30, pe stadionul Oțelul, cu Unirea Constanța. *sursa foto: facebook - SC Otelul Galati