30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ole, ole, mulţumim Oţelule! Băieţii lui Dorinel Munteanu au revenit de la 0-1 prin dubla lui Cîrjan şi îşi păstrează poziţia de lider

SC Oţelul a întâlnit duminică dimineaţă acasă pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu în cea de-a opta etapă din eşalonul secund. Peste 5000 de spectatori au venit să-şi vadă favoriţii la treabă şi nu au regretat deloc alegerea făcută. După o primă repriză albă cu două ocazii mari la ambele porţi: Cîrjan respectiv Dodoi la care s-au remarcat cei doi portari, partida s-a încins în partea a doua. Roş-alb-albaştrii au avut iniţiativa, dar gorjenii au stat la cutie şi au contraatacat periculos, reuşind să deschidă scorul norocos în min.64 când Dodoi a profitat de o nesincronizare în defensiva gălăţeană. Oţelarii nu s-au clătinat şi eforturile lor au fost încununate cu succes. Golgeterul Cîrjan şi-a făcut din nou datoria, a reuşit dubla, ambele goluri cu capul, cu menţiunea că golul victoriei a venit în cel de-al treilea minut de prelungirea după centrarea din prima reuşită de Rus. Rezultat final: SC Oţelul Galaţi - Viitorul Pandurii Tg.Jiu 2-1 (0-0). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a aliniat formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea - Cisotti (min.87 Adăscăliţei), Neagu, Gorovei (min.68 Bokhashvili) - Maxim (min.59 Mitoi), Cîrjan, Nica (min.68 Berisha).
„Sunt foarte fericit. Echipa a făcut o partidă bună azi. Din punctul meu de vedere am jucat cu unul dintre cei mai buni adversari pe care i-am întâlnit până acum. Sunt convins că cei de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu vor avea un cuvânt de spus în viitor în campionat. Am arătat disponibilitate la efort, am arătat unitate şi am luptat până în ultimul moment. Am revenit de la 0-1, am primit un gol stupid, dar sunt mândru de echipă pentru cum a reuşit să revină în ultimele minute. Tot timpul cred în victorie până la final, pentru că echipa noastră a demonstrat că joacă până în ultimele minute ale jocului, chiar dacă în alte partide am condus cu 1, 2 sau 3-0 şi adversarul a marcat, dar am câştigat. Acum s-a întâmplat invers, am fost conduşi, am revenit, iar ăsta este un lucru pozitiv pentru echipa noastră, pentru continuitate, pentru ceea ce facem noi la echipă. Este un test util pentru echipă. Nu am mai fost conduşi până acum, dar nici n-am pierdut niciun joc pe teren propriu şi asta dă speranţe echipei, mie îmi dă speranţe şi cred că astăzi s-a demonstrat că împreună cu publicul nostru putem să câştigăm contra tuturor echipelor care vin la Galaţi să joace. V-am spus tot timpul că echipa noastră va fi în creştere de formă şi vom atinge o formă foarte bună în luna noiembrie. Acum rămâne să faceţi dumneavoastră calculele şi să vedeţi că echipa noastră va fi într-o formă bună şi va încheia bine campionatul. Vor veni şi cele trei etape de Cupă, dar noi luptăm pe ambele fronturi”, a declarat Dorinel Munteanu la studioul Oţelul TV. După opt etape, Oţelul rămâne neînvinsă şi este liderul Ligii a 2-a cu 18 puncte. Etapa următoare, pe 8 octombrie, de la ora 13.00, trupa lui Dorinel Munteanu va întâlni în deplasare pe Unirea Dej.