28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport s-a descătuşat, Sporting s-a jucat cu ocaziile la Roman

În weekend s-a disputat penultima etapă a turului din eşalonul trei. Stadionul Dunărea a găzduit vineri la amiază partida Metalosport Galaţi - Atletico Vaslui. Oaspeţii au ajuns în ultima clipă la Galaţi şi meciul a început cu o mică întârziere. Chiar dacă au avut în faţă un adversar modest, „metalurgiştii” au rămas concentraţi de la început până la sfârşit, nu cum s-a întâmplat în runda precedentă, la Dorohoi, au marcat de opt ori şi şi-au mai creat şi alte situaţii. Cel mai frumos gol a fost cel de 5-0 reuşit de Bahnaşu după o schemă lucrată la antrenamente. Rezultat final: Metalosport - Atletico 8-0 (4-0). Au marcat: Fl. Istrate (min.12 şi min.46), Sevastian (min.16), Munchiu (min.28), Bahnaşu (min.42), Mihu (min.76), Gohoreanu (min.84 şi min.85). Echipa gălăţeană a folosit formula: Olteanu - Blănaru, Cârjă, Gâţă, Sevastian - Munchiu, Tudose - Cană, Istrate, Bahnaşu - Mihu. După pauză au mai intrat: Iancu, Răgălie, Gohoreanu, Popov. Metalosport a acumulat 19 puncte, a urcat pe locul V şi va juca în ultima etapă a turului la Bacău cu Aerostar.

Sporting Lieşti a jucat sâmbătă la Roman cu Petrotub. Lieştenii au fost cei cu ocazii în timp ce gazdele s-au dovedit pragmatice şi au marcat de trei ori în primele 25 de minute. Oaspeţii au irosit oportunităţi importante prin: Duskaj (2), Bîrlădeanu şi Adamache. Rezultat final: Petrotub Roman - Sporting Lieşti 3-0 (3-0). Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit 11-le: Comănescu - Neagu, Ilie, Preda, Manea - Bîrlădeanu, Balaban, Adamache, Iancu - Duskaj, Munteanu. Au mai intrat: Costandache, Iordache şi Lovin. Sporting se menţine pe locul VII cu 16 puncte şi va juca pe teren propriu cu CSM Rm. Sărat.