28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Danubius are şanse mari să termine turul pe primul loc

Derbiul seriei A a Diviziei A la handbal feminin a adus faţă în faţă sâmbătă seara în sala sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău formaţiile Handbal Municipal din localitate şi CSU Danubius Galaţi. Ambele echipe aveau maxim de puncte în acest sezon. Cu Laura Bujoiu care a închis pur şi simplu poarta, Iulia Artean şi Cosmina Cozma, principalele marcatoare, echipa antrenată de Valeriu Costea a condus ostilităţile timp de 45 de minute. Scorul a evoluat astfel: 0-2 (min.4), 1-4 (min.8), 4-6 (min. 15), 6-8 (min.20), 8-10 (min.24), 11-11 (min.30), 12-13 (min.35), 15-15 (min.40), 16-17 (mi. 43), 18-18 (min. 45). Ultimul sfert de oră s-a jucat cu cuţitele de masă, antrenorul gazdelor Romeo Ilie a intrat pe teren şi a protestat la deciziile arbitrilor clujeni şi buzoiencele au trecut la conducere: scor 22-19 (min.54). Finalul a fost dramatic, HCM-ul a condus cu 23-22 în ultimul minut, antrenorul Vali Costea a cerut time-out, iar Iulia Artean a dat dovadă de sânge rece, şi a egalat cu o boltă ce a declanşat bucuria în tabăra noastră şi furia buzoienilor, foarte încrezători înainte de joc şi cu gura spurcată după. Rezultat final: HM Buzău - CSU Danubius Galaţi 23-23 (11-11). Lotul gălăţean: Laura Bujoiu, Dana Goldic, Cătălina Orbeanu - Paula Ababei (1 gol), Cosmina Cozma (5), Andreea Taivan (3), Iulia Artean (9), Ramona Urse (3), Mădălina Conache (2), Ioana Pocriş, Cristina Marcu, Marie Jeanne Kanda, Lavinia Poteraşi, Tatiana Budescu. CSU Danubius se menţine în fotoliul de lider cu 25 de puncte şi va juca în ultima etapă din tur acasă cu CSU Ştiinţa Bucureşti (28 noiembrie).