20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a detronat liderul

La 72 de ore după meciul din Cupa Challenge cu OK Novi Pazar (Serbia), scor 3-1, Arcada a revenit în sala Polivalentă „Dunărea” pentru partida de campionat cu Ştiinţa Explorări Baia Mare. Oaspeţii au confirmat poziţia de lideri ai clasamentului cu maxim de puncte după trei etape şi au început meciul tare şi în consecinţă şi-au adjudecat relativ uşor primul set. Băieţii lui Marian Apostu şi Nicu Harabagiu nu au acuzat şocul, s-au scuturat şi au preluat iniţiativa. Arcada cu rusul Sysoev, în zi foarte bună, servit ca la carte de căpitanul Despotovski, sprijinit de venezueleanul Marquez a trecut la timona partidei, adjudecându-şi fără mari emoţii următoarele două seturi. Spectacolul a fost total în cel de-al patrulea set, care avea să fie şi ultimul, dramatismul simţindu-se la ultimele mingi. Echipa gălăţeană a condus cu 19-15 şi 20-17, dar băimărenii s-au agăţat, au trecut în avantaj: 21-22, 22-23 şi au încercat să obţină măcar un punct şi să împingă disputa în tie-break unde orice era posibil. Gălăţenii nu au acceptat ideea şi au fructificat cea de-a doua minge de meci după un semias realizat de brazilianul Caio de Pra, mingea a atins fileu după care a căzut în mijlocul terenului şi i-a lăsat cu gura căscată pe maramureşeni. O victorie muncită, meritată şi foarte importantă pentru echipa gălăţeană, care va pleca cu un moral bun în Serbia, unde pe 18 noiembrie va avea loc returul cu OK. Rezultat final: Arcada - Ştiinţa Explorări 3-1 (-18, 16, 20, 24). Echipa învingătoare a folosit formula: Sysoev, Radovici, Suson, Caio de Pra, Despotovski, Marquez, Cristudor - libero. Au mai jucat: Pîrvu, Zahar şi Cerşemba. Arcada se menţine pe locul VIII cu 6 puncte.