25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Medalii de aur, argint şi bronz pentru karatiştii gălăţeni la Naţionale

Sala Polivalentă „Danubius" din Brăila a găzduit în perioada 22-24 septembrie finala celei de-a 26-a ediţii a Campionatului Naţional de Karate Tradiţional pentru Cadeţi, Juniori, Tineret şi Seniori. Galaţiul a menţinut tradiţia şi a participat cu o delegaţie numeroasă de la Karate Club, Kodo şi Meikyo iar rezultatele au fost excelente.

Karate Club Galaţi (antrenor: Sensei Nicolae Marandici) a participat cu 6 sportivi: Roxana Stoica, Petru Secuiu, Cristina Petcu, Mihai Drăguţ, Cosmin Drăgan, Petru Ghionea. Pe podium au reuşit să urce : la categoria Seniori: Roxana Stoica a obţinut 2 titluri de Vicecampion Naţional şi un loc 3; la categoria juniori, Cristina Petcu a obţinut un titlu de Campion Naţional, două de Vicecampion Naţional şi un loc 3; la categoria cadeţi, Mihai Drăguţ a obţinut un titlu de Campion Naţional şi unul de Vicecampion Naţional.

Rezultatele CS Kodo: Seniori: Mihai Tâmpeanu - locul 1 kata individual, locul 1 kata echipe, locul 1 enbu mixt, locul 1 kumite echipe, locul 1 enbu masculin; Alin

Daiciu - locul 1 kata echipe, locul 1 enbu masculin, locul 1 kumite echipe; Tineret: Alex Butură - locul 1 kata echipe, locul 2 enbu mixt, locul 4 enbu masculin,

locul 1 kumite echipe, locul 3 kumite individual; Anca Codreanu - locul 4 kata individual, locul 3 fuku go, locul 1 kata echipe, locul 1 enbu mixt; Spiru Ionescu - locul 4 enbu masculin, locul 3 kumite echipe; Alexia Găină - locul 1 kata echipe; Dragoş Homner - locul 3 kumite echipe, locul 2 kata echipe; Juniori: Bianca

Moglan - locul 1 fuku go, locul 1 kata echipe, locul 2 enbu mixt, locul 2 kumite individual; Bogdan Crăescu - locul 3 kumite echipe, locul 3 enbu mixt, locul 1 enbu masculin, locul 2 kata echipe; Cosmin Guteş - locul 2 kata echipe, locul 1 enbu masculin,  locul 3 kumite echipe; Corina Dogaru - locul 3 enbu mixt, locul 3 fuku-go. De-asemenea, Clubul sportiv Kodo Galaţi (antrenori: Mihai-Cristian Tâmpeanu şi Alin Daiciu) a obţinut pentru a patra oară consecutiv Cupa României la Karate Tradiţional.

De la Meikyo Galaţi (antrenor: Dana Stamate Farkaş) a participat la categoria cadeţi sportivul Andrei Diaconu care a devenit campion naţional la fuku go şi s-a clasat pe locul 4 la kata individual

Toţi sportivii gălăţeni enumeraţi vor participa în noiembrie la Campionatul Mondial de Karate Fudokan ce se va desfăşura la Cluj Napoca.