Hocheiştii gălăţeni au pierdut dramatic partida cu Steaua

CSM Dunărea a nimerit în grupa morţii în Cupa României la hochei. Echipa gălăţeană a întâlnit în prima partidă, Corona Braşov, care după ce venea din postura de campioană mai evolua şi pe teren propriu. Campionii s-au impus cu 4-1, dar elevii lui Marius Trandafir au oferit o replică onorabilă. Urma partida cu Steaua, formaţie pe care echipa gălăţeană nu o învinsese în acest sezon. Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă. Timaru a deschis scorul pentru stelişti după care Szocs şi Chernenko au adus-o pe Dunărea în avantaj. Gălăţenii au terminat prima repriză în avantaj şi au început excelent şi partea secundă. Donika a dus scorul la 3-1 pentru Dunărea, dar Iemelianenko a redus din handicap cu puţin timp înainte de finalul reprizei. Dunărea a intrat în avantaj la cabine iar actul 3 se anunţa incendiar. Cele două echipe au dus o bătălie dură în partea a 3-a, iar Timaru a înscris singurul gol al acestei reprize. Cele două formaţii au terminat la egalitate, 3-3 după timpul regulamentar. În overtime, echipa mai experimentată, Steaua a câştigat cu 4-3 prin golul marcat de Georgescu. Dunărea a ratat obiectivul stabilit de conducerea clubului înainte de startul competiţiei, calificarea în semifinalele competiţiei. Echipa gălăţeană se află în progres faţă de startul sezonului, dar rezultatele încă nu apar. Formaţia lui Marius Trandafir nu a reuşit să se impună decât în faţa lui Progym Gheorgheni şi Sportul Studenţesc. Pentru a putea să urce pe podium, echipa de la Dunăre trebuie să învingă Steaua sau Corona Braşov. Poate că strategia de la începutul sezonului a fost greşita, dar formaţia gălăţeană pare capabilă să se bată în această perioadă cu echipele cu bugete mult mai mari. Dunărea nu va mai evolua pe propriul patinoar până în luna martie pentru că arena de gheaţă va găzdui partida din Cupa Federaţiei la Tenis dintre România şi Spania.