24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la Dunărea au câştigat primele două partide ale finalei

CSM Dunărea a prins aripi după ce a eliminat campioana Corona Braşov. Echipa gălăţeană a făcut două meciuri remarcabile la Cârţa împotriva Stelei. Prima partidă a finalei, desfăşurată vineri, a fost interesantă cel puţin prin prisma evoluţiei scorului. Hocheiştii pregătiţi de Cornel Chiriţă au deschis scorul încă din minutul 1, prin Lorincz. Portarul Stelei, Catrinoi, are pe conştiinţă acest gol. Steliştii par anesteziaţi. iar Nagy duce scorul la 2-0 pentru echipa considerată oaspete cu un şut de la linia albastră. Dunărea se joacă cu ocaziile, însă scorul primei reprize rămâne 2-0. Repriza secundă consemnează revenirea Stelei. Stelistul născut în Galaţi, Marcus reduce din handicap la o ezitare a apărării gălăţene. Constantin, jucătorul de doar 19 ani egalează după o nouă ezitare a defensivei Dunării. Steaua era pe val, însă bucureştenii suferă o dublă eliminare. Donika nu iartă şi Dunărea intră în avantaj, 3-2 la vestiare înainte de ultima repriză. Partea a 3-a debutează cu un nou gol al lui Marcus care readuce egalitatea pe tabelă. Meciul continuă pe contre, însă dunărenii rezolvă partida în mai puţin de 2 minute. Cherneko duce scorul la 4-3 pentru Dunărea după o acţiune extraordinară a lui Nimenko. Apoi Donika face 5-3 cu un şut de maestro, iar Lorincz duce scorul la 6-3. Până la final nu se mai marchează şi echipa gălăţeană se impune cu 6-3. Dunărea luase conducerea la scorul general al finalei cu 1-0, iar meciul de sâmbătă se anunţă incendiar. Dunărea a pornit ca din puşcă şi meciul 2, iar Donika a marcat în secunda 14. Steliştii reuşesc să egaleze prin Georgescu. Egalitate se menţine doar 1,30 minute pentru că Lorincz înscrie la o pasă genială a lui Nimenko. Prima repriză se încheie cu avantaj minim pentru Dunărea. Partea secunda a fost de care pe care. Singurul gol al acestei reprize a fost reuşit de Donika. Dunărea conducea cu 3-1 după 2 reprize, iar ultimul act se anunţa foarte interesant. Ultima repriză a fost extrem de disputată. Steliştii nu au reuşit să fructifice niciuna dintre cele 3 superiorităţi numerice de care au beneficiat în această repriză. Dunărea s-a impus cu 3-1 şi conduce cu 2-0 la scorul general al finalei. Echipa lui Cornel Chiriţă ar putea să încheie lupta pentru titlu încă din această săptămână. Dunărea va întâlni Steaua marţi şi miercuri la Galaţi şi dacă se va impune în ambele partide va aduce pentru prima oară titlul în oraşul unde hocheiul este un sport foarte iubit.