24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a spus adio Cupei şi se concentrează pe locul cinci în play-off

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit miercuri seara partida CS Arcada Galaţi - VCM Tomis Constanţa, care a contat ca manşă retur din faza sferturilor de finală a Cupei României la volei masculin. Echipa constănţeană, după ce a avut un parcurs foarte bun în Champions League, şi-a confirmat supremaţia pe plan naţional, obţinând o victorie lejeră şi calificarea în Final Four. Gălăţenii, fără Zupanc şi Ghimeş, accidentaţi, s-au ţinut aproape de adversari doar în setul doi pe care l-au cedat la limită. De remarcat că în ultimul set Arcada a folosit jucătorii care au evoluat mai puţin în acest sezon. Rezultat final: Arcada - Tomis 0-3 (-15, -23, -14). Echipa gălăţeană a folosit formula: Bartha, Dumitrache, Cristudor, Paşcan, Radovici, Cosici - Pârvu, libero. Au mai evoluat: Cerşemba, Dragomir, Martin, Zahar. Altfel, la sfârşitul săptămânii debutează faza a doua a Diviziei A1. Arcada va juca în grupa 5-8 cu Unirea Dej. De comun acord, cele două echipe au stabilit ca toate meciurile să se dispute la Galaţi. Primul este programat sâmbătă, de la ora 17.00, iar cel de-al doilea duminică, de la ora 14.00, ambele la sala Dunărea. Dacă va fi cazul, meciul trei va avea loc luni.