Handbalistele de la CSU Danubius au pierdut iar pe teren propriu

Duminică au fost programate jocurile din cea de-a treia etapă a Diviziei A la handbal. CSU Danubius a jucat în sala Polivalentă Dunărea cu CSU Ştiinţa Bucureşti, una dintre candidatele la promovare. Gălăţencele au început slab şi au reuşit primul gol abia în minutul 7. Bucureştencele, cu câteva jucătoare experimentate şi o campioană mondială de tineret în lot, s-au desprins repede pe tabela de marcaj, scor 6-1 (min. 8) şi s-au văzut deja învingătoare. Fetele lui Vali Costea, din rândul cărora le-am remarcat pe Dana Goldic, Cosmina Cozma şi, parţial, Gabriela Conache, şi-au revenit şi au trecut în avantaj pe tabelă: 8-7 (min.16), 12-10 (min.22). CSU Danubius a mai avut o zvâcnire şi în partea a doua când a mai egalat la 17 (mi.36). Din păcate, în continuare oaspetele şi-au valorificat experienţa superioară, au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au desprins desprins în ultimele 10 minute. Rezultat final: CSU Danubius - CSU Ştiinţa Bucureşti 22-26 (13-15). Lotul echipei gălăţene: Dana Goldic (17 intervenţii) - Cosmina Cozma (15 goluri), Cristina Marcu, Cristina Mircescu (2), Lavinia Poteraşi (1), Irina Diaconu (1), Elena Dache, Gabriela Conache (3), Ioana Pocriş, Mădălina Pascaru, Alina Croitoru, Oana Penciu. Etapa viitoare, CSU Danubius va juca la Bucureşti cu Rapid.