19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi au uitat gustul dulce al victoriei

Echipa antrenată de Alexandrina Soare a jucat miercuri în sala sporturilor Traian din Rm. Vâlcea cu HC Zalău, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a 12-a etapă a Ligii Florilor MOL la handbal feminin. Din păcate, fetele noastre au început cu frâna trasă şi în primul sfert de oră au marcat o singură dată, zălăuancele cu ex-gălăţeanca Alexandra Dindiligan în prim plan, au profitat de ocazie şi şi-au făcut meciul mai uşor decât se aşteptau. Gălăţencele nu s-au regăsit deloc în apărare, iar în atac au avut un procentaj scăzut şi înfrângerea a venit firesc. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj s-a înregistrat în min.46 când formaţia antrenată de Gheorghe Tadici a condus cu 29-17.
În ultimele două minute, CSM Galaţi a marcat de patru ori consecutiv şi a strâns diferenţa de pe tabela de marcaj. Rezultat final: CSM Galaţi - HC Zalău 26-32 (10-17). Lotul folosit: Emilia Anghel 1 gol - Nikolina Knezevic, Cristina Gheorghe, Cristina Marcu, Abigail Vălean 2 g, Cristina Andriţa 2 g, Cătălina Cioaric 11 g, Alla Sheiko 5 g, Daniela Corban 1 g, Raluca Tănasă, Mădălina Conache, Patricia Vizitiu 3 g, Tamara Bokaric 1 g, Ana Maria Lopătaru.  Nu au făcut deplasarea: Daciana Balaban, Lăcrămioara Cîlici, Roxana Caragea. După 12 etape, CSM Galaţi se menţine pe locul 13, antepenultimul, cu 7 puncte. Runda viitoare, echipa gălăţeană va întâlni Rapid Bucureşti, pe 24 martie, de la ora 13.15, în sala sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare.