25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţencele Teodora Maria Mihai şi Ana Maria Pascu au impresionat-o pe Camelia Potec

La sfârşitul săptămânei trecute, bazinul de la „Stejarii Country Club” din Bucureşti a găzduit Cupa Camelia Potec - În căutarea viitorilor campionilor, un concurs de verificare şi selecţie rezervat copiilor de 9-11 ani ce a adus la start 400 de sportivi din întreaga ţară. Aqua Sport Galaţi a fost prezent cu două fete: Teodora Maria Mihai, la categoria Under 9 şi Ana Maria Pascu, la categoria Under 11, care i-au impresionat pe specialişti. Ana a reuşit chiar să urce pe treapta a treia a podiumului la proba de 100 m spate. Premierea a fost oficiată de campioana olimpică Carmen Bunaciu.
„Un concurs relaxant şi binevenit. Fetele de la AGL au înotat (alunecat frumos pe apă). O să mergem mereu la acest concurs - organizarea, locul... totul e la superlativ - indiferent dacă vom avea sau nu vreo fată selectată. Anul trecut a fost selectată Elena Sălăvăstru, născută în 2004, pentru tehnica la procedeul bras”, ne-a declarat antrenoarea Mihaela Hodină.