28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Rebeca Ciocan şi-a îmbunătăţit recordul personal la Naţionalele de seniori

Craiova a găzduit în weekend întrecerile Campionatului Naţional de atletism pentru seniori şi tineret. Marea speranţă a atletismului gălăţean, Rebeca Ciocan, legitimată la CSM Galaţi, antrenor Nicolae Ciocan, a reuşit cu 24,81 secunde să-şi îmbunătăţească recordul personal în proba de 200 metri, dar din păcate rezultatul nu a fost suficient pentru a urcat pe podium.
„Vestea este tristă! A luat locul 5 atât la seniori cât şi la tineret. A alergat foarte bine, şi-a facut record, dar nu a fost suficient să prindă şi podium. Asta este viaţa, după una caldă, mai vine şi câte una rece. Şi-a «bătut» adversarele tot sezonul şi a pierdut când nu trebuia. Este greu să treci peste asta într-o săptămână, dar încercăm, nu avem altă variantă”, ne-a declarat antrenorul Nicolae Ciocan. Caravana atletică se mută în perioada 2-3 iulie la Cluj Napoca pentru Campionatul Naţional Under 20. Rebeca Ciocan va încerca să-şi ia revanşa şi să se întoarcă acasă cu o medalie.