27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Florin Nini: „Gălăţenii merită aceste echipe frumoase, suntem mândri că jucăm pentru ei”

Partida Dinamo Bucureşti - Phoenix Galaţi, programată luni seara în cea de-a XXIII-a etapă din Liga Naţională de baschet masculin, grupa 7-10 a fost dramatică şi a avut două reprize diametral opuse. Echipa noastră a început cu 5-ul: Gugino, Bojovic, Brandon, Guţoaia, Pavlovic, a marcat primul coş prin jucătorul transferat de la Olimpic Baia Mare dar Dinamo, cu americanul Mitchell în mână bună a controlat cu autoritate prima jumătate a meciului, scor 48-31 (min. 20). Pauza a venit la momentul oportun şi fost un sfetnic bun pentru Phoenix. Tehnicianul Florin Nini şi-a muştruluit elevii dar a şi găsit soluţii miraculoase, jucătorii i-au ascultat indicaţiile şi Phoenix a început cursa de urmărire. La încheierea sfertului trei, dinamoviştii mai aveau un avantaj de 10 puncte. Ultimele 10 minute au fost pur şi simplu incredibile, gălăţenii au jucat fantastic, americanii Miller şi Brandon alături de Bojovic au marcat revirimentul şi alături de ceilalţi coechipieri au întors soarta meciului. De remarcat faptul că Phoenix şi-a adjudecat ultimul sfert cu un edificator 23-6 iar MVP-ul partidei a fost fără îndoială Miller, care cu mult sânge rece a reuşit trei coşuri consecutive din afara semicercului în momentele cheie din ultimele trei minute prin care a făcut linişte în sala Dinamo. Rezultat final: Dinamo Bucureşti - Phoenix Galaţi 78-85 (28-15, 20-16, 24-31, 6-23). Lotul folosit de echipa învingătoare: Tony Gugino (7 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepţii), Milos Bojovic (16 p, 2, 6, 4); Drew Brandon (16 p, 7, 10, 1); Adrian Guţoaia (5 p, 0, 5, 1); Milan Pavlovic (11, 6, 1, 0); Phillip Miller (29 p, 4, 4, 0); Iosif Pîrlog (0 p, 1, 1, 0); Cătălin Vlaicu (1 p, 2, 0, 0); Andrei Petică. Din lot au mai făcut parte: Robert Bolobiţă şi Mihai Grecu. A absentat Milos Pesic, accidentat. După această victorie foarte importantă, Phoenix urcă pe locul VIII cu 25 de puncte şi va juca etapa viitoare cu BC Mureş (12 martie, sala Dunărea, ora 19.00). Fetele vor juca astăzi, de la ora 18.00 în deplasare cu CSM Târgovişte, în Top 6.

Din inimă pentru Galaţi

Weekend de vis pentru clubul Phoenix. Echipele de seniori au obţinut două victorii uriaşe în deplasare: fetele, la Braşov cu Olimpia CSU, scor: 89-76 şi băieţii, la Bucureşti cu Dinamo, scor final: 85-78 după o revenire senzaţională în repriza a doua. „Am demonstrat că suntem echipa care şi-a meritat locul în play-off şi chiar dacă am pierdut punctele câştigate pe teren cu Baia Mare am luptat să demonstrăm că noi suntem echipa mai valoroasă. Felicit băieţii pentru evoluţia şi atitudinea din partea a doua a jocului şi trebuie să învăţăm că doar aşa putem câştiga. Felicităm fetele pentru victoria obţinută în deplasare la Braşov şi mă bucur că acum suntem o familie care doreşte să crească şi să reuşească împreună. Gălăţenii merită aceste două echipe frumoase şi noi suntem mândri că jucam pentru ei”, a concluzionat Florin Nini.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...